Zastanawiacie się czasami, czym tak właściwie różni się podróż samolotem w klasie biznes od lotu w klasie premium economy? A może po prostu nie jesteście pewni, czy rzeczywiście warto dopłacać do wyższej klasy podróży? Jeśli choć jedna odpowiedź na powyższe pytania brzmi „tak”, to dzisiejszy tekst powinien rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości.
Będziecie mieli również okazję poznać kolejny sposób na to, jak podróżować luksusowo i nie przepłacać!
Zacznijmy jednak od początku. Liniami lotniczymi podróżować możemy kilku klasach rezerwacji. Są nimi klasy:
- ekonomiczna (economy)
- premium-economy
- klasa biznes (business class)
- pierwsza klasa (first class)
Rozróżniamy zatem cztery podstawowe klasy rezerwacji biletów lotniczych. Im wyższy standard podróży, tym oczywiście wyższa cena biletu. Jeśli jednak cenimy komfort i wygodę, to z pewnością warto dopłacić za dodatkowe miejsce oraz usługi na pokładzie samolotu. Udogodnienia docenimy szczególnie wtedy, gdy nasz lot będzie trwał kilkanaście godzin.
Zanim przejdę do szczegółowego omówienia każdej z wymienionych klas podróży, chciałabym zaznaczyć, że standard usług może nieco różnić się w zależności od linii lotniczych. Co do zasady jednak, najbardziej luksusowo obsłużeni będziemy w pierwszej klasie (first class). Druga w kolejności będzie klasa business.
Koniecznie zajrzyjcie do tekstu: Tanie bilety lotnicze – gdzie ich szukać i jak je kupować?
#1 Klasa ekonomiczna
W tej klasie jest zazwyczaj najmniej miejsca na nogi. Dbając o budżet można się jednak jakoś przemęczyć – szczególnie na trasach krótko- i średniodystansowych. Sytuację poprawia nieco smukła konstrukcja oparć foteli, dzięki której zapewnia się pasażerom odrobinę więcej miejsca.
Jednakże jeśli Twój wzrost to powyżej 180 cm, sugeruję wybór wyższej klasy rezerwacji lub przynajmniej wybór miejsca na wyjściu awaryjnym, gdzie przewidziano kilkanaście centymetrów więcej przestrzeni na nogi.
W przypadku lotów długodystansowych typowe niedogodności związane z brakiem miejsca linie lotnicze łagodzą przez zapewnienie pasażerom wygodniejszych foteli. Mają one szerokie poduszki siedzisk, są lekko rozkładane oraz wzbogacone o indywidualnie regulowane zagłówki.
#2 Klasa premium economy
Klasa premium economy oznacza o 50% więcej miejsca na nogi niż w klasie ekonomicznej, więcej dopuszczalnego bagażu w cenie biletu oraz więcej dodatkowych usług dla pasażerów jak welcome drink, odświeżający zestaw podróżny, poduszka, koc, skarpetki, dodatkowe napoje czy większy ekran telewizorka.
Szczególne warto rozważyć wybór tej klasy podróży, gdy lot będzie trwał powyżej 8 godzin. Podróżując w klasie ekonomicznej premium w mniejszym stopniu odczujemy trudy związane również z wyczerpującym nocnym lotem. Dzięki szerszym i bardziej komfortowym niż w klasie ekonomicznej fotelom, wygodniej ułożymy się do snu. O tym jak szybko zasnąć w samolocie pisałam w tekście 10 porad jak szybko zasnąć w samolocie.
Klasy podróży – czyli bilety lotnicze bez tajemnic
#3 Klasa biznes
Prawdziwego komfortu podróży doświadczysz jednak jedynie w klasie biznesowej i first class. Ilość miejsca na nogi, wygodne oraz zapewniające prywatność fotele sprawią, że lot będzie czystą przyjemnością. Siedzenia w business class można przekształcić w całkowicie płaskie łóżko o długości prawie dwóch metrów – to idealne miejsce na relaks podczas długiego lotu.
Konstrukcja foteli na pokładzie samolotu, układ siedzeń i subtelna, naturalna kolorystyka dają dodatkowe poczucie komfortu i przestronności. Wybór tej klasy rezerwacji szczególnie polecam osobom podróżującym służbowo. Odprężeni i wypoczęci po lądowaniu szybko będą mogli rzucić się w wir pracy.
To jednak nie wszystko. Latający klasą biznes w cenę biletu mają wliczony również:
- dostęp do saloników (executive lounge)
- pierwszeństwo wejścia na pokład samolotu
- dodatkowy bagaż bezpłatny (podręczny i rejestrowany)
- ekskluzywne posiłki i napoje
Obecnie w czołówce najbardziej luksusowych linii lotniczych znajdują się linie Qatar Airways.
Podróżujący klasą biznes mogą również liczyć na opiekę osobistej stewardesy lub stewarda w trakcie całego lotu. Załoga samolotu jeszcze przed startem weźmie twój płaszcz, przywita cię powitalnym drinkiem, przedstawi menu oraz dopyta o preferencje w kwestii posiłków, ewentualnego budzenia i innych indywidualnych potrzeb.
Uwaga, mam dla niezdecydowanych dobrą wiadomość! Upgrade czyli podwyższenie klasy ekonomicznej na przykład do klasy ekonomicznej premium jest zazwyczaj możliwe na każdym etapie podróży. Nawet po starcie samolotu – oczywiście pod warunkiem, że dostępne są miejsca 🙂
O tym, jak przenieść się do klasy biznes i trochę zaoszczędzić przeczytacie w tekście Samolotowy upgrade bez tajemnic.
W klasie biznes sam zadecydujesz, kiedy zostanie podany ci deser lub lampka wina. Sposób serwowania posiłków w trakcie lotu także istotnie będzie się różnił od tego znanego z klasy ekonomicznej. Poczujesz się niczym w eleganckiej restauracji, dzięki porcelanowej zastawie stołowej, prawdziwym a nie plastikowym sztućcom oraz daniom przygotowywanym przez cenionych szefów kuchni.
Dobre jedzenie wymaga doskonałego wina, więc będziesz mógł wybrać z szerokiego asortymentu ekskluzywnych win i napojów, serwowanych w stylowych kieliszkach do wina. W takim otoczeniu nawet nie zauważysz, jak szybko minie Ci lot…
Myślę, że zaciekawi Cię tekst Programy lojalnościowe w liniach lotniczych – czyli, jak podróżować wygodniej cz.2
#4 First class
Na szczycie samolotowej hierarchii klas podróży znajduje się first class, czyli pierwsza klasa. W niej to detale, szczegóły i pozornie małe rzeczy zamieniają podróż samolotem w wyjątkowe przeżycie. Już na lotnisku zostajesz powitany przez osobistego asystenta, który zaopiekuje się Tobą w drodze na pokład samolotu i analogicznie będzie czekał na Ciebie również na lotnisku docelowym.
Jeśli zechcesz, asystent przeprowadzi Cię przez kontrolę bezpieczeństwa i kontrolę paszportową w najszybszy możliwy sposób (na podstawie oficjalnych przepisów), odprowadzi do saloniku lub bezpośrednio do bramki (gate’u). W cenie biletu first class znajdzie się także usługa valet-parking oraz dostęp do limuzyny, jakimi pasażerowie są przewożeni wprost na pokład samolotu.
Klasy podróży – czyli bilety lotnicze bez tajemnic
Jest jednak jeszcze jedna kategoria podróży, z którą nic nie może się równać. To lot samolotem Private Jet. Dzięki niemu można swobodnie latać do niemal każdego miejsca na ziemi, w otoczeniu jedynie tych osób, które zaprosimy na pokład. Flota najnowocześniejszych prywatnych odrzutowców, które są dostępne do dziesięciu godzin przed odlotem, sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających podróżujących.
Pełną dyskrecję zapewni w podróży Private jet’em serwis VIP, dzięki któremu można szybko i dyskretnie wejść na pokład prywatnego samolotu. Jedyna wada świata Private Jet to wymóg bardzo zasobnego portfela. Jednak jeśli to nie stanowi dla Ciebie problemu, to warto wybrać właśnie tę klasę podróży. Po locie Private Jet’em już nic nie będzie takie jak kiedyś 😉
Ściskam Was stylowo,
Ania
bardzo przydatny artykuł!