Programy lojalnościowe w liniach lotniczych – jak z nich korzystać cz.1 - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Lifestyle

Programy lojalnościowe w liniach lotniczych – jak z nich korzystać cz.1

30 czerwca 2017

Częste i odległe wyprawy sprawiają, że zależy nam na większym komforcie podróży. Nie mam na myśli jedynie osób latających służbowo, które po kilkunastu godzinach rejsu muszą stawić się w pracy. Standard, w jakim podróżujemy jest kolejnym elementem udanego wypoczynku. Linie lotnicze wiedzą o tym doskonale, dlatego z myślą o swoich klientach oferują specjalne programy lojalnościowe. Dzięki nim pasażerowie mogą korzystać z dodatkowych przywilejów, które z czasem stają się dla nich nieodzownym dodatkiem. Tak stało się w moim przypadku 😉

Programy lojalnościowe w liniach lotniczych – jak z nich korzystać

Prywatnie jestem członkiem kilku programów lojalnościowych, ale najczęściej korzystam z oferty programu Miles and More przygotowanego przez linie LOT i Lufthansa. Wchodzą one w skład aliansu Star Alliance. Drugi program to Privilege Club oferowanego przez linie Qatar Airways w ramach sojuszu One World. Zdarza mi się także podróżować liniami Emirates i wtedy wykorzystuję ich program lojalnościowy, czyli Skywards. Powyższy wybór nie jest przypadkowy, gdyż najczęściej właśnie tymi liniami podróżuję. Zasada jest prosta. Im więcej odbytych lotów i zebranych mil, tym wyższy status otrzymuje członek programu, a co za tym idzie może liczyć on na większe przywileje.

W przypadku Miles and More dostępne są cztery poziomy członkostwa. To – zaczynając od najniższego – poziom podstawowy, frequent traveller, senator oraz hon circle. Różnice prezentuję w poniższym zestawieniu, ale ich pełna lista dostępna jest tutaj.

Programy lojalnościowe w liniach lotniczych – jak z nich korzystać

Zbliżony program milowy oferuje także linia lotnicza Emirates. Tutaj podróżujący mogą otrzymać statusy Blue, Silver, Gold i Platinum. Po szczegóły również odsyłam Was do strony internetowej przewoźnika. Podobnie przedstawia się oferta Privilege Club w linii Qatar Airways oferująca członkom programu statusy Burgundy, Silver, Gold i Platinum, ale z jednym ważnym wyjątkiem. Mile można gromadzić tu na jednym wspólnym koncie rodzinnym, co ułatwia w przyszłości ich wymianę na nagrody. Szczegóły Privilege Club znajdziecie tutaj, ale jeśli nadal coś będzie dla Was niejasne śmiało piszcie do mnie. Jak zawsze chętnie pomogę.

Najważniejsze korzyści, wynikające  z członkostwa w programach to:

  • możliwość odprawy biletowej przy stanowiskach business lub first class (zaleta: bardzo krótka lub brak kolejki, niezależnie od klasy podróży kupionego biletu)
  • fast track – oznaczający błyskawiczne przejście przez kontrolę bezpieczeństwa (zaleta: na lotnisku wyznaczona jest do tego celu osobna bramka)
  • większy limit bagażowy bez dodatkowych opłat oraz jego priorytetowe dostarczenie na taśmę w miejscu przylotu (zaleta: oszczędność czasu i pieniędzy)
  • pierwszeństwo boardingu (zaleta: nie stoisz w kolejce oczekujących na wejście do samolotu)
  • priorytetowe miejsce na liście oczekujących na lot (zaleta: jeśli nagle potrzebujesz gdzieś polecieć, a nie masz kupionego biletu, w razie zwolnienia się miejsca, będziesz mógł go nabyć jako pierwszy)
  • wstęp do lotniskowych saloników business oraz first class, tzw. lounge (o tym szerzej piszę poniżej)
  • możliwość przewiezienia na pokład samolotu lotniskową limuzyną
  • dodatkowe, bonusowe mile za każdy lot

Lista korzyści jest o wiele dłuższa, więc chyba trudno kwestionować zalety członkostwa w programach lojalnościowych. Jak zatem do nich przystąpić i najefektywniej zacząć gromadzić mile? To naprawdę proste 🙂

Po zarejestrowaniu się online w programie otrzymujesz pocztą kartę z indywidualnym numerem (po odbyciu pierwszego lotu). Możliwości zbierania mil jest naprawdę wiele – chociażby wypożyczając samochody, opiniując znane hotele w rezerwacyjnych serwisach internetowych, płacąc kartami kredytowymi, które biorą udział w programie lojalnościowym.

Programy lojalnościowe w liniach lotniczych – jak z nich korzystać

Obecnie mile można zbierać między innymi w mBanku lub posługując się kartą kredytową Diners Club. Można gromadzić je także nocując w określonych sieciach hotelowych. Pełna lista partnerów programu znajduje się tutaj. Wydane sumy przeliczane są na mile, które można wymieniać na rozmaite nagrody. Prywatnie nie specjalnie interesują mnie typowe prezenty za lojalność, jakie można otrzymać w sklepach biorących udział w programie w postaci kosmetyków, perfum, ubrań, zegarków czy biżuterii.

Uzbierane mile wymieniam głównie na bilety lotnicze, często w klasie biznes, która o niebo różni się od ekonomicznej. Koniecznie przeczytajcie tekst Jak przenieść się do klasy biznes – czyli samolotowy upgrade bez tajemnic.

Programy lojalnościowe to także dobre źródło inspiracji, gdy brakuje pomysłu na wyjazd. Polecam korzystanie ze specjalnej oferty promocyjnych połączeń lotniczych poprzez ten serwis, gdzie znajdziecie oferty milowe jak przykładowa poniżej.

Programy lojalnościowe w liniach lotniczych – jak z nich korzystać

Programy lojalnościowe, a właściwie linie lotnicze pamiętają także o najmłodszych. Mali odkrywcy mogą przystąpić do klubu zwanego JetFriends (Miles and More) lub Skywards Skysurfers (Emirates) i zacząć gromadzić mile, na takich samych zasadach jak dorośli. Co więcej mile zbierane przez dzieci się nie przedawniają w przeciwieństwie do mil gromadzonych przez dorosłych. Moja córka jest dumną właścicielką karty lojalnościowej i w podróży ma ją zawsze przy sobie. Jej wakacyjny zestaw must have to paszport, międzynarodowa książeczka szczepień i karta Miles and More.

W moim przekonaniu największą korzyścią, płynącą z członkostwa w programach lojalnościowych, są lotniskowe saloniki, czyli lounge.

To tam w ciszy i dużym komforcie można oczekiwać na kolejny lot, odświeżyć się, łącznie z wzięciem prysznica (kosmetyki i ręczniki zapewnia salonik), zjeść coś adekwatnego do pory dnia oraz wypić drinka. Inne, oczywiste dodatki znajdujące się w salonikach stanowią komputery z dostępem do internetu, fotele do masażu czy najświeższa prasa. Serwowane menu oraz alkohole powinno również trafić w gusta najwybredniejszych podróżujących. W Singapurze na gości czekał m.in. 18-letni Chivas.

Dostępność poszczególnych lounge na lotniskach uzależniona jest jednak od statusu, jaki dany członek posiada w programie. Warto zatem przed podróżą sprawdzić, gdzie w terminalu jest salonik, z którego będziemy mogli skorzystać przy posiadanym w danej chwili statusie członkowskim. Moje ulubione lotnisko to Changi w Singapurze, gdzie poza Domem Motyli (słynny tropikalny ogród z tysiącami motyli) znajduje się także mój ulubiony lounge. Koniecznie przeczytajcie także tekst Ranking #TOP10 NAJPIĘKNIEJSZE LOTNISKA na świecie, które żal opuszczać.

Programy lojalnościowe w liniach lotniczych – jak z nich korzystać

Przechodząc do podsumowania, uważam, że programy lojalnościowe to naprawdę nie jest zbędny dodatek czy zwykła fanaberia. Udogodnienia w podróży doceni każdy, kto lata często lub na długich trasach. Gromadzenie mil nie wymaga od nas specjalnego wysiłku, gdyż zbierane są przy okazji innych transakcji. Nie bez powodu zatem rok rocznie wszystkie lotnicze programy lojalnościowe zyskują na popularności wśród podróżujących.

Mam nadzieję, że wpis jest dla Was pomocny. Jeśli jednak w dalszym ciągu coś wymaga doprecyzowania lub jest coś, o co chcielibyście zapytać, czekam tutaj.

Ściskam Was stylowo,

Ania

Myślę, że zainteresuje Cię również druga część tekstu, którą znajdziesz TUTAJ.

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
2 komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej komentowany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysiek
Krzysiek
6 lat temu

Jestem Senatorem w M&M. Podróże nabierają zupełnie innego wymiaru. A najlepszy salonik dla mnie to Business Class Lounge na LAX.

2
0
Chcesz skomentować?x