This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for stylowepodroze needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 2, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Podróżowanie z dzieckiem – czyli 1O x TAK dla wyjazdów rodzinnych - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Lifestyle

Podróżowanie z dzieckiem – czyli 1O x TAK dla wyjazdów rodzinnych

16 czerwca 2017
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych

Czytając moje wpisy nietrudno wywnioskować, iż jestem mamą – obecnie 7-letniej – córeczki. Podróżujemy wspólnie od zawsze. Dziś chciałabym opowiedzieć Wam o kilku zaletach zabierania ze sobą dzieci w wyprawy w nawet najodleglejsze miejsca. Korzyści płynące z rodzinnych wyjazdów przekładają się na nasze codzienne życie i relacje oraz mają bezcenny wpływ na rozwój psychiczny dziecka. Potwierdziłam swoją opinię wśród znanych pediatrów i pedagogów dziecięcych, więc naprawdę rzetelnie przygotowałam się do tematu.

 

1O x TAK dla podróżowania z dzieckiem

 

#1 TOLERANCJA
Przyznajcie sami, gdzie indziej jak nie w podróży, dziecko na własnej skórze przekona się, co to jest właściwie ta tolerancja. Widok innych osób o odmiennym wyglądzie, kolorze skóry czy oczu nie będzie od tej pory dla niego niczym szczególnym Otwartość na inność, poszanowanie dla obcej kultury i religii – tego trudno nauczyć się z książek.

#2 POCZUCIE PRZYNALEŻNOŚCI
Teraz przez chwilę zrobi się patetycznie. Dzięki odkrywaniu nowych miejsc, dzieci odnajdują w sobie poczucie przynależności do własnego kraju. Chętnie podkreślają w rozmowach z rówieśnikami poznanymi „na szlaku”, skąd pochodzą i z czego są dumne. Moim skromnym zdaniem, jest to jedyny sposób na to, aby w przyszłości daleka im była ksenofobia i dyskryminacja.

#3 ORGANIZACJA
Kiedy tylko moja córka stanęła samodzielnie na nogach otrzymała od nas swoją pierwszą walizkę. Była to popularna Trunky z kółkami do jeżdżenia, odrobinę przypominająca konia na biegunach. Dzięki własnej walizce, dzieci uczą się dokonywać wyborów. Decydują co chcą ze sobą zabrać w podróż, a miejsce choć ograniczone w zupełności wystarcza nawet największym „chomikom”. Mała rada dla rodziców. Skontrolujcie zawartość walizki, samodzielnie przygotowanej przez Wasze dziecko, zanim udacie się do kontroli bagażowej. Moja córka ukryła w niej kiedyś ulubione nożyczki, które ze łzami w oczach musiała zostawić na lotnisku.

#4 PLANOWANIE
Już wiele dni przed planowanym wyjazdem rozmawiamy o nowym miejscu, do którego się udajemy. Dzieci są bardzo ciekawe tego, co zobaczą i co będą mogły przywieźć z podróży. To także jedyna w swoim rodzaju okazja do budowania więzi rodzinnych i znacznie lepsza od oglądania bajek forma spędzania czasu razem.

1O x TAK dla podróżowania z dzieckiem

#5 DYSCYPLINA
Reżim związany z godzinami odlotów samolotów czy odjazdem pociągu sprawia, że dziecko zaczyna rozumieć – początkowo abstrakcyjne – poczucie czasu. Uczy się także punktualności oraz rozumie pojęcie stref czasowych. Jest to dla niego niewyobrażalne odkrycie, kiedy w trakcie wielogodzinnego lotu samolotem okazuje się, że za oknem ciągle jest dzień lub noc. Od tego momentu globus nabiera zupełnie innego wymiaru i nie jest kolejnym, zwyczajnym rodzajem mapy.

#6 WIEDZA O ŚWIECIE
Najlepsza lekcja geografii nie zastąpi podróży do miejsc znanych jedynie z książek. Wiedza, jaką w trakcie nich przyswaja dziecko zostaje w głowie przez długie lata, a nie ucieka wraz z dźwiękiem dzwonka lekcyjnego.
Kultura, religia, historia i sztuka – o ile bliższe stają się dziecku, gdy miało okazję widzieć je na własne oczy. Dzięki wewnętrznej motywacji, jaka budzi się w dziecku, sensu nabiera dla niego nauka języków obcych. A ile radości daje wykorzystanie jej praktyce…

#7 UMIEJĘTNOŚĆ ODRACZANIA GRATYFIKACJI
To cecha szczególnie często wspominana przez psychologów dziecięcych w kontekście ich prawidłowego rozwoju. Oczekiwanie na przyjemność, jakim jest choćby czekanie na lot, jest wyjątkowo trudne dla dziecka, ale okazuje się, że może przesądzić o jego sukcesach w życiu dorosłym. Polecam zapoznajcie się z tzw. testem pianki i zdumiewającymi wnioskami, jakie z niego płyną.

Jestem pewna, że przyda Ci się także tekst Dziecko w samolocie

– czyli o tym, jak przetrwać lot i nie zwariować

#8 PIERWSZA POMOC
Podróżując przytrafiają nam się przeróżne sytuacje, czasem wymagające od nas udzielenia pierwszej pomocy. Sądzę, że warto poświecić kilka minut na to, aby wyjaśnić dziecku, jak powinno zachować się w sytuacji wymagającej interwencji medycznej. Formą zabawy może być także wspólne pakowanie apteczki i rozmowa o zastosowaniu znajdujących się w niej przedmiotów i farmaceutyków.

#9 BOGATA DIETA
W tym punkcie nie mogę niestety świecić przykładem, gdyż jak wielokrotnie pisałam moja córka jest oporna na wszelkie nowości w swoim jadłospisie. Wiem jednak, że wiele dzieci uwielbia próbować nowych smaków, czego od zawsze zazdroszczę ich rodzicom.

#10 BUDOWANIE WIĘZI
Będąc zaangażowaną mamą, wiem, jak istotne z punktu widzenia przyszłych relacji jest zbudowanie więzi z dzieckiem. Wspólne zainteresowania, wspomnienia i przeżycia – nie zastąpi ich żadna podarowana zabawka. Tak powstają fundamenty do udanych relacji w życiu dorosłym.
Warto podróżować z dzieckiem już od jego pierwszych chwil. Moja córka była po raz pierwszy za granicą, mając zaledwie miesiąc, a w wieku 2 lat miała na swoim koncie wizytę na 5-ciu kontynentach.

1O x TAK dla podróżowania z dzieckiem

Dla tych, którzy nadal wahają się podróżować z maluchami, poradzę, że później będzie o wiele trudniej. Kilkumiesięczny maluch najczęściej głównie je i śpi, a wożony w wózeczku sprawia minimum kłopotu. Dopiero później zaczynają się schody pod tytułem „daleko jeszcze, nudzę się, wymyśli mi coś…”.

Nie obawiajcie się wyjeżdżać z dzieckiem, wystarczy, że dokładnie tą podróż zaplanujecie i już! Podstawą sukcesu jest dobra organizacja i korzystanie z dostępnych nowinek turystycznych, jakie mamy pod ręką. Chyba poświęcę temu osobny wpis, chcielibyście o tym przeczytać?

Ściskam Was stylowo,

Ania

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o