Nieudany urlop - czyli 10 sposobów jak uratować wyjazd - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Lifestyle

Nieudany urlop – czyli 10 sposobów jak uratować wyjazd

5 maja 2018

Mogę się założyć, że każdy z Was przynajmniej jeden raz w życiu spędził wakacje nie tak, jakby tego oczekiwał. Powodów wakacyjnej katastrofy może być bardzo wiele. Czasami hotel okazuje się znacznie poniżej oczekiwań, urlopowa destynacja bywa nietrafiona, a innym razem zawodzi pogoda lub nieodpowiednie towarzystwo. Jak sobie radzić w takich sytuacjach, aby chociaż trochę poprawić status quo… Czy to w ogóle realne?

Ja również mam na swym koncie kilka nieudanych wyjazdów – o jednym z nich już niedługo napiszę na blogu. Na szczęście zazwyczaj trwały one dość krótko, więc szybko udało mi się o nich zapomnieć. Co jednak zrobić, gdy na wakacje czekamy cały rok, a okazują się one totalną klapą. Temat jest trudny i drażliwy, bo mało kto jest w stanie otwarcie przyznać, że wakacje się nie udały.

Zazwyczaj malujemy trawę na zielono i zapewniamy wszystkich wokół, że wyjazd był wspaniały. Tylko po co to robić? Czy nie lepiej spróbować powalczyć o udane wakacje, zanim dobiegną końca…

 

Nieudany urlop – czyli 10 sposobów jak uratować wyjazd

 

#1 Nie oczekuj zbyt wiele

Jeszcze przed wyjazdem realnie popatrz na to, co Cię czeka. Jedziesz na Mazury, więc co do zasady nie oczekuj, że będziesz kąpał się w lazurowych jeziorach. Zaplanowałeś letnie wakacje w Egipcie, więc nie zdziw się, że upał nie pozwala Ci normalnie funkcjonować. Zarezerwowałeś luksusowy hotel na Mauritiusie, to wspaniale. Pamiętaj jednak, że luksus w różnych krajach może być nieco inaczej interpretowany.

Sądzę, że może Cię także zainteresować tekst Hotelowe gwiazdki – przewodnik po luksusowych hotelach

#2 Naucz się wypoczywać

Specjaliści zgodnie twierdzą, że do pełnej regeneracji organizmu potrzebny jest urlop, który trwa minimum 7 dni. Niemniej jednak zgadzają się z teorią, że równie istotna jest jakość, a nie tylko ilość. Warto zatem wyłączyć telefon, nie odpisywać na maile i sms’y, a także przestać planować…

#3 Nie planuj całego dnia

Brak ściśle określonego planu na wakacyjny dzień sprawi, że nie będziesz odczuwać presji jego realizacji i rozliczania. To bardzo trudne, gdyż na codzień robimy to nieustannie. Zaletą braku planu jest jednak bezcenna swoboda i luz, która pozwala docenić małe, ale wspaniałe rzeczy, jakie dzieją się dookoła nas.

#4 Zrób coś egoistycznego

Pomyśl tylko i wyłącznie o sobie. Nie analizuj, czy inni się do Ciebie przyłączą – będzie nawet lepiej, gdy zostaniesz zupełnie sam. Spędź dzień tak, jak tylko masz na to ochotę i nie miej z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia. Zobaczysz, że po całym dniu poczujesz się tak zrelaksowany, jak nigdy wcześniej.

#5 Nie ulegaj namowom towarzyszy podróży

To bardzo trudny temat, ale zapewniam, że nie można zamiatać go pod dywan. Jeśli Twoi wakacyjni mają ochotę na wycieczkę w góry, a Ty najzwyczajniej w świecie chcesz poleżeć nad basenem z książką w ręku, powiedz to głośno. Wakacje są po to, aby wypocząć, a nie robić coś wbrew sobie.

 

Nieudany urlop – czyli 10 sposobów jak uratować wyjazd

 

#6 Medytuj

Nie musisz robić tego, jak profesjonalny jogin czy buddysta. Wystarczy, że znajdziesz spokojne i ciche miejsce, w którym na kilka minut skupisz całą uwagę na własnym oddechu. Myśli naturalnie będą uciekać, więc przywołuj je spowrotem i wyobraź sobie, jak powietrze krąży po Twoim ciele w jednym, określonym kierunku.

#7 Nie spiesz się z odpoczywaniem

Spróbuj nie odliczać dni do końca wakacji. Czas i tak będzie mijał nieubłaganie. Delektuj się natomiast każdą chwilą i celebruj ją. Pijesz poranną kawę zazwyczaj 5 minut, tym razem przeznacz na śniadanie nawet 2 godziny, jeśli tylko masz na to ochotę. Rozkoszuj się wolnym czasem i nie myśl o niczym poza tym, co jest tu i teraz.

#8 Spełnij swoje marzenie

Zawsze myślałeś o nurkowaniu, ale jakoś nie było ku temu okazji. A może zamiast leżenia na plaży, wolisz wziąć udział w profesjonalnym kursie gotowania. Zrób to właśnie teraz! Lepszej chwili nie będzie.  Zobaczysz, że dostarczy Ci to mnóstwo przyjemności, a przecież właśnie o to chodzi w wakacjach.

#9 Czujesz się pokrzywdzony, zażądaj odszkodowania od biura podróży

Jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego, odszkodowanie może dotyczyć również nieprzyjemności, których przyczyną był zmarnowany urlop. Podstawy do dochodzenia odszkodowania będącego skutkiem nieudanych wakacji znajdują się w Kodeksie cywilnym, w artykule 448 k.c. Przepis ten stanowi, że zadośćuczynienie pieniężne przysługuje w razie naruszenia dobra osobistego.

Koniecznie przeczytaj również tekst Ubezpieczenie podróżne, czyli turystyczne zalety rezygnacji z kawy i ciastka

Z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wynika także, że krzywda w postaci nieudanego urlopu (na przykład poprzez niezapewnienie odpowiednich warunków zakwaterowania lub nieprzewidzianą zmianę środka transportu) jest uważana za wystarczającą by dochodzić odszkodowania (zadośćuczynienia) od biura podróży.

#10 Zmień nawyki

To ostatnia deska ratunku, dla tych, którzy pomimo starań w dalszym ciągu nie są zadowoleni z odbywanych wakacji. Stara mądrość mówi, że “jeżeli nie możesz zmienić otoczenia, to zmień siebie”. W praktyce oznacza to wyjście z utartych schematów i nawyków, typowych dla każdego z nas. Mieszkasz w hotelu, w którym denerwuje Cię hałas na basenie, a tak uwielbiasz pływać. Spróbuj odwiedzać go poza godzinami szczytu, czyli o poranku lub przed zajściem słońca.

 

Nieudany urlop – czyli 10 sposobów jak uratować wyjazd

Na zakończenie dodam jeszcze, że nieudany urlop to często także rezultat naszego myślenia i podświadomych schematów, jakie nami rządzą. Dlatego warto wziąć sobie do serca słowa chińskiego filozofa Lao Tze, który twierdził, że “w życiu mamy kontrolę tylko nad swoimi myślami i swoimi czynami, wszystko inne jest poza zasięgiem naszej mocy”. Zapamiętaj koniecznie poniższe słowa filozofa:

„Uważaj na swoje myśli, stają się słowami.

Uważaj na swoje słowa, stają się czynami.

Uważaj na swoje czyny, stają się nawykami.

Uważaj na swoje nawyki, stają się charakterem. 

Uważaj na swój charakter, staje się twoim przeznaczeniem.”

 

Ściskam Was stylowo,

Ania

 

 

 

 

 

 

ZapiszZapisz

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarze
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz skomentować?x
()
x