Zasady higieny tropikalnej – czyli jak uniknąć choroby na wakacjach - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Lifestyle

Zasady higieny tropikalnej – czyli jak uniknąć choroby na wakacjach

30 sierpnia 2017

Dzisiejszy wpis dedykuję tym, którzy głównie ze względu na obawy o swoje zdrowie do tej pory odwlekali wyprawy do krajów tropikalnych. Zapewniam Was, że stosując się do kilku prostych zasad ryzyko zachorowania jest naprawdę niewielkie. Odpowiednia profilaktyka, szczepienia i zdrowe nawyki są jednak kluczowe podczas egzotycznych wypraw.

Jeśli to i tak do końca Was nie przekonuję, to jak zawsze polecam kontakt z lekarzem medycyny podróży lub stacją sanitarno-epidemiologiczną. Po jednej z takich konsultacji postanowiłam przygotować podsumowanie wskazówek, dzięki którym egzotyczne choroby, jak malaria, denga, żółta febra czy filarioza, nie powinny być główną pamiątką z podróży.

Złote zasady higieny tropikalnej

#1 Woda

Myjcie zęby wyłącznie w wodzie przegotowanej lub mineralnej (butelkowanej) oraz sprawdźcie czy butelka przypadkiem nie była już odkręcona i nie napełniono jej płynem niewiadomego pochodzenia. Pijcie wodę wyłącznie przegotowaną lub mineralną (butelkowaną lub puszkowaną) oraz nie korzystajcie z kostek lodu w napojach.

#2 Higiena rąk

Myjcie ręce przed każdym posiłkiem i suszcie je bez użycia tekstylnych ręczników. Nie dotykajcie mydła w kostce, nie łapcie gołymi rękami za krany, klamki w toalecie itp. itd. Nie korzystajcie z suszarek elektrycznych, to także prawdziwa wylęgarnia bakterii. Najlepiej, gdy po umyciu dłoni wodą zdezynfekujecie je dodatkowo żelem antybakteryjnym.

#3 Odzież

Po zachodzie słońca noście długie spodnie, długie rękawy oraz pełne obuwie. Odradzam również chodzenie boso lub w sandałach poza terenem hotelu. Profesjonalne buty trekkingowe są niezbędne, jeśli planujecie wycieczkę w głąb lasów tropikalnych. Warto pamiętać wtedy także o odpowiednim nakryciu głowy.

#4 Repelenty

Zawsze przebywając na świeżym powietrzu stosujcie środki odstraszające owady z zawartością min. 30-50% DEET – zarówno w dzień (latają wtedy komary roznoszące dengę), jak i w nocy (kiedy atakują komary roznoszące malarię). W morskim piasku i na plaży także żyje wiele pasożytów, jakich z pewnością nie chcielibyście przywieźć ze sobą do domu.

Zasady higieny tropikalnej – czyli jak uniknąć choroby na wakacjach

#5 Pokój hotelowy

Zwróćcie uwagę czy moskitiera nie jest dziurawa i czy sięga podłogi, tak by szczelnie okalała całe łóżko – można ja również wciskać pod materac 🙂 Skontrolujcie także siatki w oknach i kratkach wentylacyjnych, chroniące przed insektami pokój hotelowy w ciągu dnia.

#6 Jedzenie

Nie polecam Wam jedzenia surowych produktów przechowywanych zazwyczaj w lodzie. Analogicznie unikajcie spożywania surowych sałatek owocowo-warzywnych, mleka, mięsa, sera, majonezu, lodów, śmietany, masła oraz jaj na miękko. Owoce myjcie samodzielnie i następnie obierajcie je ze skóry. Osobiście nie ryzykuję także degustacji lokalnych przysmaków, jeśli warunki, w jakich je przygotowano budzą moje wątpliwości. Znam jednak takich, którzy nie mogą się oprzeć kulinarnym nowościom 😉

#7 Zwierzęta

Nie głaszczcie i nie dotykajcie napotkanych zwierząt. Podczas wizyty na targowiskach z żywymi zwierzętami zachowajcie dodatkową ostrożność.

Zasady higieny tropikalnej – czyli jak uniknąć choroby na wakacjach

#8 Pamiątki z wakacji

Odradzam również wykonywania tatuaży, akupunktury i piercingu. Gabinety masażu i manikiuru również darzę ograniczonym zaufaniem, chyba, że oferowane są w ramach usług hotelowych.

#9 Kąpiel

Kąpiel w słodkich zbiornikach wody może być ryzykowna, dlatego polecam zbiorniki słone, czyli morskie.

Podsumowując, mam nadzieję, że nie wystraszyliście się mojej listy – nie takie było założenie. Przypominam, że ryzyko zachorowania podczas dalekich wypraw jest uzależnione od wielu czynników, jak chociażby ogólny stan zdrowia podróżujących – jeszcze przed wyjazdem!

Tak samo ważna jest profilaktyka i odpowiednie zaplanowanie wyprawy. Jakiś czas temu przygotowałam optymalną apteczkę turystyczną, która powinna ułatwić Wam zakupy lekarstw przed podróżą. Znajdziecie ją tutaj. Jeśli jednak jeszcze coś budzi Wasze wątpliwości, koniecznie dajcie znać.

Ściskam Was stylowo,

Ania

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
2 komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej komentowany
Inline Feedbacks
View all comments
Gabi
4 lat temu

Choroby tropikalne toi temat,o którym wiele osób planujących wyjazd zapomina. Jednak nie wolno o nich zapominać i przygotować się na nie możliwie jak najlepiej.
Bardzo ważny wpis, polecam!

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

Jak zacząłem planować mój wyjazd, to pierwsze co zrobiłem to się zaszczepiłem. Nie wiem jak ludzie mogą zapominać o najważniejszej kwestii, która są właśnie szczepienia na choroby tropikalne. We Wrocławiu jest premium clinic, więc warto skorzystać jeżeli ktoś jedzie w tropiki. Ja skorzystałem i nie pożałowałem.

2
0
Chcesz skomentować?x