Od kilku tygodni docierają do nas niepokojące sygnały odnośnie koronawirusa, który swoim zasięgiem objął już niemal cały świat.
Epidemia wirusa z Wuhan jest kolejnym dowodem na globalizację i realne zagrożenie chorobami, z którymi teoretycznie nie mielibyśmy prawa się zetknąć.
Czy to jednak oznacza, że powinniśmy zamknąć się w domu i ograniczyć wyjazdy do niezbędnego minimum? Oczywiście, że NIE!
Należy po prostu dodatkowo zadbać o higienę i przygotować się na ewentualne utrudnienia związane z dodatkowymi zabezpieczeniami przed rozprzestrzenianiem się chorób i wirusów.
W dzisiejszym tekście znajdziecie między innymi przykład maseczek antywirusowych, jakie mogą pomóc uchronić się przed zachorowaniem.
Szczególnie warto skorzystać w nich na pokładzie samolotu, który jest swoistym inkubatorem wszelkich bakterii i wirusów.
Osobiście jestem trochę sceptyczna w kwestii działania maseczek, gdyż stosunkowo krótko spełniają swoją funkcję. Tak naprawdę w 10-godzinną podróż samolotem należy zabrać ich przynajmniej kilka. Ale jeśli ma to sprawić, że poczujecie się bardziej komfortowo, to dlaczego tego nie zrobić.
Turystyczna apteczka – czyli jak zdrowo wypocząć w tropikach
O ile podróżowanie po Europie czy Ameryce Północnej nie jest związane ze szczególnymi przygotowaniami od strony medycznej, o tyle wybierając się w okolice równika sprawa przedstawia się już diametralnie inaczej.
Nie mam na myśli jedynie listy szczepień, jakie są zalecane lub obowiązkowe przy przekraczaniu granicy egzotycznych państw.
O odpowiednie przygotowanie do wyjazdu należy zadbać z dużym wyprzedzeniem, udając się do lekarza medycyny tropikalnej lub stacji sanitarno-epidemiologiczne po słynną „żółtą książeczkę”.
Międzynarodowa Książeczka Szczepień (International Certificate of Vaccination and Prophylaxis) będzie Wam służyć długie lata, gdyż jest to oficjalny dokument potwierdzający przebycie szczepień lub innej formy profilaktyki przed podróżą.
Dziś postanowiłam podsunąć Wam kompletną listę leków i wskazówek na wyjazd, jaka powstała we współpracy z lekarzem rodzinnym.
Zawiera ona farmaceutyki, które warto zabrać ze sobą wybierając się do krajów tropikalnych lub tych miejsc, gdzie kontakt z lekarzem w nagłych przypadkach może być problematyczny.
Podstawą jest odpowiednia higiena rąk oraz skuteczne zabezpieczenie się przed ukąszeniami insektów.
Jednak powtórzę raz jeszcze. Za każdym razem, gdy wyruszamy do egzotycznych zakątków świata, mimo wszystko i tak zachęcam do konsultacji z lekarzem rodzinnym. Warto znać zasady higieny tropikalnej oraz zalecenia lekarskie, różniące się w zależności od wybranej destynacji.
Turystyczna apteczka – czyli jak zdrowo wypocząć w tropikach
Opisana apteczka turystyczna szczególnie przydatna będzie również dla osób, które podróżują z dzieckiem. Jak to mówią „przezorny zawsze ubezpieczony”. Wizyta u lokalnego szamana co prawda mogłaby stanowić dużą atrakcję, ale z oczywistych względów jej nie rekomenduję. Chyba jednak nie jestem tak odważna, jak myślałam…
Twoja apteczka podróżna – spakuj do niej koniecznie:
#1 Na wypadek zranień i poparzeń
- Panthenol – pianka w sprayu
- Alantan Plus – maść
- Plastry opatrunkowe
- Opaska dziana podtrzymująca opatrunek
- Kompresy gazowe wyjałowione
- Woda utleniona – może być w formie żelu
- Plastry zastępujące szwy, czyli tzw. paski do zamykania ran
- Małe nożyczki i gumowe rękawiczki
#2 Na wypadek biegunki i innych problemów żołądkowych
- Smecta
- Węgiel aktywny
- Nifuroksazyd – pomocny przy zakażeniach bakteryjnych
- Gastrolit – uzupełnia elektrolity, jest wskazany podczas wymiotów
- Jednorazowe podkłady na toaletę
#3 Na wypadek ukąszeń przez owady
- Malarone – lek na receptę stosowany przy malarii
- Żel lub plastry na ukąszenia, np. Entil
- Hydrokortyzon w kremie
- Mugga Deet 50% – repelent przeciwko komarom europejskim i tropikalnym oraz kleszczom
- Moskitiera do łóżeczka lub wózka dziecięcego
#4 Na wypadek zapalenie ucha i oka
- Dicortineff – krople do oczu i uszu, lek na receptę
- Tobrex – krople skuteczne przy ropnym owrzodzeniu oka, lek na receptę
Jestem przekonana, że zainteresuje Cię także tekst Ubezpieczenie podróżne, czyli turystyczne zalety rezygnacji z kawy i ciastka
Polecam Wam ubezpieczenie podróży ERGO, jakie bezpiecznie możecie kupić online klikając w baner na bocznym pasku bloga lub w link TUTAJ
Turystyczna apteczka – czyli jak zdrowo wypocząć w tropikach
#5 Na zapalenie dróg moczowych i narządów płciowych
- Urinal
- Clotrimazol w kremie
- Albothyl w globulkach
#6 Na wypadek wysokiej gorączki
- Apap, Paracetamol, Ibufen itp.
- Termometr elektroniczny
Myślę, że zaciekawi Cię tekst Jak spać w podróży, czyli sprawdzone przepisy na dobry początek dnia
#7 Na wypadek bólu gardła i zapalenia zatok
- Pastylki do ssania
- Ibuprom zatoki
- Sinulan
Turystyczna apteczka – czyli jak zdrowo wypocząć w tropikach
#8 Leki na alergię
- Zyrtec, Lira
- Wapno musujące
#9 Maseczki antywirusowe
To niezbędny jest pewien komentarz. Tradycyjna maseczka „papierowa” chroni nas przez około 15 minut, zatem w obliczu dłuższego wykorzystania warto pomyśleć o maseczce z filtrem z nanowłókna, jaki powstrzymuje wirusy, bakterie i alergeny.
Przykładem jest Maska RespiPro® składa się z kilku warstw tworzących funkcjonalną jednostkę ze złożonymi możliwościami filtrowania. Membrana RESPILON® chroniludzki układ oddechowy przed wirusami, bakteriami i pleśnią, powodujące infekcje.
Zatrzymuje również inne niebezpieczne cząstki, takie jak smog czy alergeny. Funkcja RespiPro® została wzmocniona przez ergonomiczny kształt i pasek samoprzylepny zapewniający najlepszą szczelność. Wszystkie te cechy są uzupełnione doskonałą przepuszczalnością (źródło: www.alsos.pl).
#10 Na wszelki wypadek 😉
- Skinsept – spray – odkażanie stolika w samolocie i podłokietników
- Żel antybakteryjny do mycia rąk bez użycia wody
- Chusteczki antybakteryjne z alkoholem
- Tabletki do uzdatniania wody
Na zakończenie jeszcze jedna rada. Zawsze, kiedy podróżuję i chcę się czuć naprawdę komfortowo, wykupuję dodatkowe ubezpieczenie podróży. Szybko i sprawnie robię to online, a polisę otrzymuję drogą mailową.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się, z usług jakiej firmy ubezpieczeniowej korzystam najczęściej, napiszcie do mnie. Chętnie podpowiem i doradzę, na co warto zwrócić uwagę, kiedy wykupujemy ubezpieczenie w podróży. Na początek zerknijcie do tekstu tutaj.
Ściskam Was stylowo,
Ania
Pani Aniu. Super, że poruszyła Pani ten temat. W obecnych czasach kwestia higieny i podstawowej wiedzy oraz skompletowanie apteczki to absolutne minimum w podróżach w każde miejsce, nawet takie, które wydaje nam się bezpieczne. Oby więcej osób zwracało uwagę na ten temat – może dzięki temu świadomość społeczeństwa trochę pójdzie do przodu.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
Właśnie wróciłam z Bombaju i jestem zdruzgotana… Higiena nie istnieje, a slumsy są piekłem na ziemi.