12 międzynarodowych zasad savoir-vivre, które mogą Cię zaskoczyć - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Lifestyle

12 międzynarodowych zasad savoir-vivre, które mogą Cię zaskoczyć

14 czerwca 2018

Znacie słynne powiedzenie „when in Rome, do as the Romans do” czyli „kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one”? Tak na marginesie, to nie wiem co Rzym ma wspólnego z wronami 😉 O tym, jak wiele prawdy kryje się w tych słowach z pewnością przekonał się ten, kto popełnił gafę w międzynarodowym towarzystwie.

Pogardliwe spojrzenia innych, uszczypliwe komentarze lub drwiny to tylko kilka konsekwencji braku znajomości lokalnej etykiety. Najgorsza jest jednak łatka ignoranta, która może do nas przylgnąć na bardzo długo po pamiętnym dniu hańby 😉 Dlatego też podróżując po świecie niezwykle przydatna okazuje się znajomość podstawowych zasad restauracyjnego savoir-vivre, które jak się okazuje wyraźnie różnią się w wielu krajach.

Co kraj, to obyczaj…

Nie ma drogi na skróty. Skomplikowane zasady etykiety przy stole trzeba po prostu przyswoić, jeżeli nie chcemy urazić mieszkańców kraju, jaki odwiedzamy lub co gorsza utracić istotnych partnerów biznesowych z innego kontynentu. I nie myślę teraz o oczywistościach w świecie dobrych manier jak trzymanie łokci blisko ciała w trakcie spożywania posiłków, mówieniu z pełnymi ustami czy prawidłowemu posługiwanie się sztućcami.

Dzięki znajomości „stołowej” etykiety łatwiej możemy nawiązywać relacje z nowo poznanymi osobami budząc w nich zaufanie i sympatię

Stosowne zachowanie jest sygnałem, że jesteśmy tolerancyjni i otwarci na świat

Jesteście przerażeni ogromem wiedzy, jaka jest do opanowania. Bez paniki! Na początek wystarczy znajomość 12 podstawowych zasad międzynarodowego savoir-vivre’u. Postanowiłam podzielić je według państw, w jakich mają zastosowanie. Wiele zasad może Was rozśmieszyć, ale część z nich z pewnością Was zadziwi. Zaczynajmy!

 

12 międzynarodowych zasad savoir-vivre, które mogą Cię zaskoczyć

 

#1 Tajlandia

Jeżeli na Twoim talerzu znajduje się ryż, to nie powinieneś wkładać go do ust używając widelca. Widelec w Tajlandii służy do tego, aby ułatwić nałożenie ryżu na łyżkę – czyli w pewnym sensie zastępuje on tradycyjnie używany do tej czynności nóż. Ponadto warto zapamietać, że największym przewinieniem w Tajlandii jest użycie do zjedzenia ryżu pałeczek – wiedzieliście o tym?

#2 Japonia

Nigdy, ale to przenigdy nie wbijaj pionowo pałeczek w ryż, sushi itd. – na przykład w trakcie chwilowej przerwy w jedzeniu. Japończycy są na tym punkcie bardzo wyczuleni. W japońskiej tradycji w ten sposób umieszcza się pałeczki w miseczce ryżu, jaka stawiana jest na pogrzebie przed trumną zmarłego… Zatem towarzyska katastrofa jest murowana!

W Japonii pałeczki zawsze powinny spoczywać przed nami poziomo i równolegle do krawędzi stołu

#3 Środkowy Wschód, Indie i Afryka

W trakcie spożywania posiłków zapomnij o istnieniu lewej ręki, która zarezerwowana jest do toalety intymnej. Lewą dłonią nie wolno nawet dotknąć talerza! Eksperci od etykiety twierdzą, że źle zinterpretowane może zostać również przekazanie istotnych dokumentów przy użyciu lewej ręki. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko to zaakceptować i stosować.

#4 Meksyk

Jak się okazuje nie dla wszystkich oczywistym jest, aby w Meksyku jeść tacos rękami, a nie nożem i widelcem. To dopiero prawdziwe faux pas 🙂 Nie przejmuj się zatem, gdy z tacos wysypie się fasolka lub wycieknie sos – w Meksyku nikt nie zwróci na to uwagi.

Po czym poznać turystę we Włoszech?

#5 Włochy

Włosi są stylowi nie tylko w swoim wyglądzie, ale i w codziennych czynnościach. Jeśli chcesz być taki jak oni, to absolutnie zapomnij o zamawianiu cappuccino po godz.12:00. Rodowity Włoch pije kawę z mleczną pianką tylko i wyłącznie rano – często przegryzając przy tym croissant’a. Jeśli natomiast masz ochotę na kawę po popołudniowym posiłku, to koniecznie zamów espresso, które z pewnością zostanie podane ze szklaneczką wody.

Kolejny śmiertelny grzech popełniany we Włoszech przez turystów to proszenie o ketchup do pizzy lub co gorsza posypywanie jej parmezanem. W Rzymie nawet do makaronów podaje się ser pecorino zamiast parmezanu, więc tu również warto zachować czujność. Najbezpieczniej będzie, gdy wyjdziemy z założenia, że jeśli jakiś dodatek nie został podany do posiłku, to oznacza to, że nie powinniśmy o niego dopytywać.

 

12 międzynarodowych zasad savoir-vivre, które mogą Cię zaskoczyć

 

#6 Gruzja

Gruzja słynie z hucznych, długich, mocno zakrapianych uczt, zwanych supra. Podczas nich wielokrotnie podnoszone są toasty, które mogą czasami trwać nawet kilka minut. W tym czasie absolutnie nie wolno przerywać przemawiającemu, a kiedy zakończy on toast, należy jednym tchem opróżnić całą zawartość kieliszka. Na szczęście gruzińskie kieliszki na wino (Gruzini piją tylko białe) są o wiele mniejsze od standardowych. Niemniej jednak i tak nie gwarantuje nam to braku kaca-giganta dnia następnego 🙂

#7 Chiny

W Chinach oraz Hongkongu jedząc rybę nie wolno pod żadnym pozorem przewracać jej na drugi bok po zjedzeniu pierwszego. Przesądni twierdzą, że przynosi to pecha, a dla rybaka, który złowił rybę oznacza szybkie zatonięcie kutra. Co zatem robić? Czasem ryba zaserwowana jest tak, że nie wymaga obracania – jest w pewnym sensie „rozpłaszczona”. W innym wypadku można po prostu odłożyć ości na bok i tak próbować dostać się do jej pozostałej części.

 

Zabobonni Chińczycy prawdopodobnie zostawią rybę nietkniętą od strony leżącej bezpośrednio na talerzu – wolą być głodni, niż ściągnąć na siebie nieszczęście 😉

 

#8 Francja

Odwiedzając Francję nie traktuj leżącego na restauracyjnym stole chleba jako przystawki. Pieczywo jadane jest przez Francuzów jako dodatek do posiłku. Równie często zagryza się nim ser podawany na zakończenie degustacji. Muszę się przyznać, że jak dobrze się zastanowię, to tę gafę osobiście popełniłam conajmniej kilka razy…

Francuzi często kładą chleb bezpośrednio na stole, nie na talerzu – w innych krajach jest to traktowane jako faux pas, a we Francji absolutnie nie

 

#9 Chile

Kto by pomyślał, że w Chile tak restrykcyjnie podchodzi się do używania noża i widelca. Nawet frytki jedzone są z użyciem sztućców… wiedzieliście o tym?  Ciekawa jestem, czy mój ulubiony hot-dog z awokado (completo italiano) również jadłam niezgodnie ze sztuką, bo najzwyczajniej trzymając go w dłoni 🙂

 

Jestem pewna, że zainteresuje Cię tekst Kuchnia chilijska – #TOP10 dań, jakie musisz spróbować

 

#10 Korea

Ciekawe czy wiesz, że gdy w Korei starsza osoba zaproponuje Ci dodatkową porcję napoju, to podając jej szklankę należy trzymać ją oburącz. W ten sposób okazujemy drugiej stronie nasz szacunek. To samo dotyczy odbierania wizytówek – zawsze należy wziąć ją w obie ręce 🙂

Koreańscy seniorzy są zawsze najważniejsi w towarzystwie. Dlatego też zaczynamy posiłek wtedy, gdy zacznie go osoba najstarsza i nie odchodzimy od stołu, zanim senior nie skończy jeść. W przeciwnym wypadku można kogoś bardzo poważnie obrazić.

#11 Brazylia

Brazylia to kraj mięsożerców. Jeśli jesteś wegetarianinem, to oznacza, że będziesz  po prostu zmuszony jeść kurczaka 😉 Słynne są churrascaria – typowe brazylijskie restauracje, które serwują grillowane mięso – na stolikach posiadają tzw. tokeny. Jedna strona tokenu jest zielona, a druga czerwona. To jaką stroną do góry odwrócony jest token, daje sygnał obsłudze restauracji czy ma podawać kolejne kawałki mięsa. Warto zatem pamiętać o odwróceniu tokena czerwoną stroną ku górze w stosownym momencie, gdyż w innym przypadku uczta może trwać w nieskończoność…

#12 Rosja

Czas na Rosję i oczywiście alkohol. W Rosji niemile widziane jest dodawanie czegokolwiek do alkoholu, mieszanie go z sokami itp – nawet lód uznaje się za absolutnie zbędny. Natomiast kiedy ktoś zaproponuje nam drinka, oznacza to, że darzy nas prawdziwym zaufaniem. W takiej sytuacji nigdy nie wolno nam odmówić – nawet jeśli zegar pokazuje dopiero 9.00 rano 😉

 

Nie muszę nikomu przypominać, że znajomość zasad podróżniczego savoir-vivre to oznaka szacunku dla odmiennej kultury i tradycji. Jeśli podróżowanie to dla Was coś więcej, niż przyczepianie pinezek na mapie świata, to bez wspomnianej wiedzy niestety się nie obejdzie. Za tysiąc słów niech posłuży zdanie, jakie padło kiedyś z ust mojego idola Anthony Bourdain’a:

„You learn a lot about someone when you share a meal together/Najwięcej dowiesz o kimś, kiedy zjecie razem posiłek”

Anthony Bourdain

Ściskam Was stylowo,

Ania

P.S. Jesteś już członkiem naszego Klubu?!

Klub Stylowych Podróżników

Poczekaj sekundkę!

Dziękuję! Sprawdź teraz pocztę e-mail i potwierdź subskrypcję 🙂

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarze
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz skomentować?x