YERBA MATE - właściwości i sekret parzenia ulubionego napoju Ameryki Południowej - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Lifestyle

YERBA MATE – właściwości i sekret parzenia ulubionego napoju Ameryki Południowej

13 marca 2018

Jakiś czas temu pisałam na blogu o najciekawszych szlakach kulinarnych świata – artykuł znajdziecie tutaj. Wspominałam wtedy o niesamowitym miejscu w Argentynie – szlaku Yerba Mate La Routa de la Yerba Mate, przecinającym prowincje Corrientes i Misiones, czyli obszar słynący z produkcji yerby. Jeśli uważnie czytacie mój blog, to wiecie, że picie yerby w Ameryce Południowej jest tak naturalne jak oddychanie. Kultura spożywania słynnego napoju jest prawdziwą sztuką, która wymaga pewnej wiedzy i umiejętności.

Zanim jednak zabierzemy się za parzenie yerby, warto czegoś się o niej wiedzieć. Yerba mate to suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego, który dziko występuje jedynie w Ameryce Południowej – między Oceanem Atlantyckim na wschodzie do rzeki Paraguay na zachodzie oraz w dorzeczu rzeki Parana i Uruguay. Cały region występowania ostrokrzewu zamyka się w granicach południowej Brazylii, północno-wschodniej Argentyny oraz Paragwaju na plantacjach takich, jak ta na zdjęciu.Nie czuję się ekspertem w temacie przygotowywania yerby, więc poprosiłam o pomoc prawdziwych znawców tematu. O tajnikach parzenia, właściwościach i ciekawostkach związanych z YERBA MATE rozmawiam z Justyną z krakowskiego sklepu Dobre Ziele – www.dobreziele.pl. Zaczynamy!

 

YERBA MATE – właściwości i sekret parzenia ulubionego napoju Ameryki Południowej

 

#1 Stylowe Podróże: Jak zacząć? Jakie naczynia polecacie i na co zwrócić uwagę przy wyborze bombilli?

Dobre Ziele: Oczywiście można od razu kupić cały zestaw, ale tak naprawdę na początek wystarczy sam susz yerby i bombilla, czyli rurka zakończona sitkiem. W ten sposób można przygotować tradycyjną yerba mate w każdym – na przykład swoim ulubionym – kubku.

A jak już będziesz miała pewność, że yerba to napój, który na stałe zagości w Twoim domu, warto zaopatrzyć się w oryginalne naczynie z tykwy czy z Palo Santo – dodaje ono yerbie niepowtarzalnego, subtelnego aromatu. Klimat picia południowoamerykańskiego zioła z lokalnie wykonanego naczynia z drewna jest nieporównywalny z piciem yerby ze zwykłego kubka 🙂 Dobrze, aby bombilla była z materiału nierdzewnego. Polecamy też zwrócić uwagę na końcówkę bombilli, na rodzaj sitka. Dla początkujących najlepiej sprawdzą się te w kształcie łyżeczkowym lub modele z podwójnym filtrem. Bardziej doświadczony yerbopijca przyrządzi doskonałą mate z każdym sprzętem. Odpowiednia technika przygotowania gra tu kluczową rolę.

#2 S.P.: Który rodzaj yerby wybrać na początek? Na co zwracać uwagę?

D.Z.: Najczęstszym wyborem na początek jest niezbyt mocna w działaniu mieszanka smakowa. Jeśli mamy znajomego, który już popija, można porwać mu (albo jej) kilka łyków, żeby spróbować, jak smakuje. Jeśli nie przeszkadza nam goryczka, warto sięgnąć po łagodniejszą, klasyczną mate bez dodatków.
Z pewnością na początek odradzamy drobno mielone yerby o wysokiej zawartości pyłu – zatkana bombilla potrafi popsuć przyjemność z picia nawet najlepszej mate. Gatunków yerby jest mnóstwo, więc i tak jest w czym wybierać. Jak już nabierzemy trochę wprawy to żaden susz nie będzie nam straszny.
Jeśli mielibyśmy polecić konkretne marki Yerba Mate, polecamy zajrzeć do naszego sklepu TUTAJ  i przesiać cały asortyment yerb filtrem “łagodny smak”.

#3 S.P.: Jak od strony technicznej powinno wyglądać parzenie yerba mate?

D.Z.: Sposobów na przyrządzenie yerby jest wiele. Każdy może robić to trochę inaczej. Najważniejsza jest woda, która nie moża być wrząca – powinna mieć temperaturę w granicach ok. 70-80 st. Tradycyjnie napar przyrządza się z dużej ilości suszu(ok. ½ – ¾ naczynia). Oczywiście, można po prostu nasypać suszu do naczynia, włożyć bombillę i zalać wodą. Jednak czasem ten sposób nie wystarcza  – yerba jest zbyt pylasta, rurka się zapycha. Aby cieszyć się naprawdę dobrą yerbą, polecamy spróbować przygotować ją poniższym sposobem.

#4 S.P.: Ile kosztuje herbata, matero, bombilla, termos, torba, może coś jeszcze z akcesoriów? Czy wyższa cena oznacza lepszą jakość?

D.Z.: Pół kilo yerba mate to wydatek ok. 18-20 zł wzwyż. Różnice w cenach zależą od różnych czynników. Koszty transportu z różnych krajów Ameryki Południowej oraz opłaty celne i podatki zdecydowanie wpływają na ostateczną cenę yerby w Polsce. Ponadto certyfikowane yerby organiczne są trochę droższe. Yerba to bardzo indywidualna sprawa i nie ma co sugerować się ceną, a raczej własnym gustem. Bombille i naczynia można kupić w zestawie, w którym znajduje się najczęściej również paczka yerby. Ceny takich zestawów zaczynają się od ok 40 zł, ale potrafią osiągnąć zawrotne wysokości, np. z ręcznie wytwarzanymi akcesoriami wysokiej jakości. Na początku warto też zainwestować w termometr za kilkanaście złotych. Yerbowy termos ze specjalnym “dzióbkiem” ułatwiającym tradycyjne przyrządzanie naparu to koszt ok. 60zł.

 

YERBA MATE – właściwości i sekret parzenia ulubionego napoju Ameryki Południowej

 

#5 S.P.: Największe zalety picia yerby to…

D.Z.: Temat rzeka… Różne są powody picia mate. Najczęściej szuka się w niej dobrego pobudzenia, również alternatywy dla kawy, czy napojów energetycznych. Wielu osobom yerba pomogła schudnąć bądź pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę przy niekoniecznie doskonałej diecie. Wielu po prostu lubi smak yerby. Wszyscy natomiast chwalą sobie działanie prozdrowotne, poprawienie koncentracji i ogólnej wydolności organizmu. Powstało na ten temat bardzo wiele prac naukowych i artykułów.

#6 S.P.: Czy dzieci mogą pić Yerbę? Czy są jakieś przeciwskazania u dorosłych?

D.Z.: Yerba jest używką, tak jak kawa i w tym przypadku trzeba ją podobnie traktować jak kawę. Zapewne jest lepsza niż energetyki i lepsza niż kawa, bo ma minerały, witaminy. Małym dzieciom można spokojnie podawać yerbę tak jak herbatę z 1-2 łyżeczek suszu. Przeciwskazania? Nie można pić yerby przy wrzodach żołądka. Powinno się też uważać przy nadciśnieniu, choć nie jest to typowe przeciwwskazanie. Yerba ma bardzo korzystny wpływ również na układ krążenia. Ze względu na szeroką paletę substancji aktywnych wcale nie musi podnosić ciśnienia. Na wszelki wypadek wystarczy na początek sypać trochę mniej suszu.

#7 S.P.: Dlaczego właśnie w Ameryce Południowej Yerba jest tak popularna?

D.Z.: Ponieważ stamtąd pochodzi i tylko tam rośnie. A dokładniej na styku Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. Ciekawym przypadkiem jest Urugwaj, gdzie praktycznie nie ma upraw, ale yerbę pija się niemal na każdym rogu ulicy. Indianie Guarani spożywają mate od setek lat. Kolonizatorzy zobaczyli, że mate daje dużo energii, regeneruje siły i poprawia nastrój, więc przejęli ten zwyczaj od indian. Wkrótce potem powstały pierwsze plantacje. Yerba mate jest narodowym napojem Urugwajczyków, Paragwajczyków i Argentyńczyków. Jest też popularna na południu Brazylii. W każdym z tych krajów jest jednak produkowana i spożywana nieco inaczej.

#8 S.P.: Czy organizowane są gdzieś jakieś warsztaty z parzenia herbaty?

D.Z.: Yerba mate to nie herbata 🙂 Jednak w herbaciarniach coraz częściej jest serwowana i – na szczęście! – powoli przestaje być przyrządzana wedle przepisu “dwie łyżeczki na dzbanek wrzątku”. Najczęściej ludzie uczą się od siebie nawzajem lub oglądają filmiki w Internecie.

#9 S.P.: Czy znacie jakiś film, w którym Yerba „zagrała” jedną z głównych ról?

Zapewne można ją spotkać w telenowelach z Argentyny czy Brazylii. Była też w polskim serialu “Szpilki na Giewoncie”. Pojawiła się raz w “Ojcu Mateuszu”. W netflixowym serialu “Mozart in the Jungle” główny bohater również popija yerba mate. Także w filmie o Che Guevara “Dzienniki Motocyklowe” yerba przewija się w wielu scenach. Podzielenie się mate jest metaforą wspólnoty pijących ją osób. Czasem główni bohaterowie są witani yerbą w nowym miejscu, a czasem napój pomaga im przetrwać zimną noc spędzoną przy ognisku w Andach. Podanie komuś yerby w “prawdziwym życiu” taki ma właśnie wydźwięk – cebador (osoba przyrządzająca napar) mówi w ten sposób: “Witaj w naszych progach. Możesz odpocząć i poczuć się bezpiecznie”.

Myślę, że to zdanie będzie wspaniałym zakończeniem rozmowy 🙂

Serdecznie dziękuję za spotkanie!

 

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
2 komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej komentowany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
5 lat temu

Yerba nie dość, że jest smaczna, to jeszcze zdrowa 🙂 bardzo fajny i bogaty w informacje artykuł. Ja sam pijam yerba mate na pobudzenie od pół roku i wiem, że na pewno z niej nie zrezygnuję.

2
0
Chcesz skomentować?x