Projekt NURKOWANIE - czyli o tym, jak zacząć podwodną przygodę cz.2 - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Lifestyle

Projekt NURKOWANIE – czyli o tym, jak zacząć podwodną przygodę cz.2

19 marca 2018

Początek tygodnia to doskonały moment na to, aby przypomnieć Wam o nowościach, jakie w tym roku systematycznie będą pojawiać się na blogu. To cykl artykułów pod nazwą “Projekt SPORT – czyli o tym, jak zacząć przygodę z…”. Sport i podróże to dobrana para, więc mam nadzieję, że ją polubicie. Nie przedłużając, zapraszam Was na obiecaną drugą część tekstu Projekt NURKOWANIE – czyli o tym, jak zacząć podwodną przygodę. Przypomnę, że moimi gośćmi są Paweł Filipek i Patrycja Mielimąka z wrocławskiego klubu nurkowego Aquanaut Diving.

Projekt NURKOWANIE – czyli o tym, jak zacząć podwodną przygodę cz.2

 

#1 Stylowe Podróże: Proponuję, abyśmy dzisiaj od razu przeszli do konkretów. Ile kosztuje nurkowanie – wyjazdy, sprzęt, ubezpieczenie etc.?

Paweł Filipek: Hmm, pieniądze. Niestety bez nich się nie da poszaleć, więc podsumujmy wszystkie wydatki po tzw. „kosztach” i w wersji „na bogato” 🙂

Grupa I, czyli RZECZY NIEZBĘDNE:

– maska 150zł – 250zł – dobra maska to absolutna podstawa. Cieknąca lub parująca potrafi zniszczyć radość z nurkowania. Podobnie jak uwierające buty narciarskie, czy wrzynające się spodenki tenisowe.

– fajka 60zł – 100zł – z zaworkiem lub bez i tu nie ma wielkiej filozofii, to tylko kawałek rurki do oddychania.

– płetwy 150zł – 500zł – kaloszowe na ciepłe wody lub paskowe na zimniejsze. Znaczenie ma marka i kształt. Jedne są twarde i możemy szybciej płynąć, ale jak nie mamy wyćwiczonych nóg, to możemy dostać skurczu. Drugi typ to miękkie – wolniejsze, ale nie obciążające naszych nóg.

– skafander mokry 800zł – 1700zł – bardzo dużo firm, modeli i krojów. Wszystko zależy, gdzie chcemy nurkować. Jeśli woda ma 30 st. Celsjusza to wystarczy nam skafander krótki 3mm, jak się boimy, że zmarzniemy to skafander długi 5mm. Gdy woda będzie mieć poniżej 16 st. Celsjusza to skafander 7mm będzie dobrym rozwiązaniem. Do tego w zestawie może być kaptur i ocieplacz  – kolejne 7mm neoprenu.

Kolejna sprawa to fakt, że neopren neoprenowi nie równy. Jeden skafander będzie w dotyku jak zbroja pancerna, a inny jak koszulka flanelowa. Kolejną rzeczą jest krój i jakość wykonania szwów. Mamy do dyspozycji wersje męskie i damskie, odpowiednio wyprofilowane i oczywiście dobrane kolorystycznie. Nurkująca para bardzo korzystnie wygląda, jak ma dobrze dobrany strój 😉 Skafander zakładamy na gołe ciało, więc posiadanie swojego własnego jest kwestią higieny.

Grupa II – SUPER, gdy elementy mamy swoje, ale również można je wynająć

– kamizelka wypornościowa zwana z ang. jacketem 1000zł – 2000zł – to sprzęt, którym regulujemy swoją pływalność oraz miejsce, do którego mocujemy butlę z powietrzem. Występują w dwóch podstawowych wersjach: klasycznej i tzw. skrzydło. Różnica polega na rozłożeniu względem ciała pęcherzy powietrznych. Każdy nurek dobiera ją sobie wedle upodobań. Dodatkowo jackety mogą mieć zintegrowany system balastowy, gdzie wkładamy ołowiane kostki, aby się prawidłowo obciążyć (gdy tego nie ma, to balast nosimy na pasie). Niektórzy producenci oferują damskie wersje jacketów, które uwzględniają pożądaną kolorystykę, a także mają na względzie kobiece kształty 😉

– automat oddechowy 1300zł – 2500zł – w tym wypadku im droższy, tym lepszy. To jest ta część sprzętu, przez którą oddychamy. Obejmuje I stopień wkręcany do butli, II stopień który trzymamy w buzi i który jest połączony z I stopniem wężem. Do tego trzeba dokręcić manometr, który pokaże nam, ile mamy jeszcze powietrza w butli i jeszcze jeden II stopień zwany oktopusem, a który jest naszym zapasowym źródłem powietrza.

– komputer nurkowy 1000zł – 7000zł – bardzo potrzebna część sprzętu. Obecnie praktycznie nie nurkuje się bez komputerów! Nie trzeba kupować bardzo zaawansowanych komputerów wielogazowych do nurkowań technicznych, ani takich z tytanowymi obudowami. Początkującemu nurkowi w zupełności wystarczy najprostszy, jednogazowy komputer, który będzie mu służył wiele lat. Nurek pozna nurka na ulicy właśnie po komputerze, noszonym na ręce jak zegarek. Przyznaję się sam tak mam 🙂

– butle nurkowe 700zł – 1200zł – można sobie kupić, tylko po co…? Bardzo często słyszę pytanie od osób początkujących: „a ile to będzie kosztować te butle i te inne rzeczy”. „Te inne rzeczy” właśnie opisałem, a butli nie musimy kupować, bo i tak ich sami nie nabijemy powietrzem. Jeżeli chcemy nurkować lokalnie, gdzie jedziemy np. autem nad jezioro, to możemy pożyczyć nabite powietrzem butle z centrum nurkowego. Jak lecimy w dalekie kraje, to i tak nas z butlami do samolotu nie wpuszczą, a przecież płacimy za pakiet nurkowy lokalnie, który zawsze zawiera butle, powietrze i balast. Dlatego też nie potrzeba nam butli na tym etapie naszej przygody z nurkowaniem.

Projekt NURKOWANIE – czyli o tym, jak zacząć podwodną przygodę cz.2

Grupa III – SZKOLENIA

Możemy wydać masę pieniędzy na sprzęt, ale jak nie będziemy wiedzieć, jak go użyć, to na nic nam się nie przyda. Najważniejszy jest kurs podstawowy, bo to on uczy podstaw i nawyków. Przeciętna cena jaką można znaleźć to 1500zł. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, co cena zawiera, czyli:

– materiały edukacyjne – jakie? Czy tylko książka, czy cały pakiet z logbookiem, tablicami, filmem na DVD, dostępem do eLerning online itp.

– certyfikat – po ukończeniu kursu instruktor musi wysłać wniosek o certyfikacje kursanta do biura swojej organizacji, która to wystawia taki certyfikat. To oczywiście kosztuje. Zatem czy ten koszt jest w cenie czy certyfikacja jest płatna dodatkowo?

– bilety na basen – niezależnie od organizacji szkolącej, zajęcia basenowe są pierwsze w szkoleniu podstawowym. Czy zatem koszt kursu obejmuje wejście na basen? Ile godzin i ile razy?

– nurkowanie na wodach otwartych – te koszty zazwyczaj nie są ujęte w cenie kursu. To logiczne, bo przecież nie każdy chce nurkować w zimnym i ciemnym jeziorze, jeżeli takie instruktor chciałby narzucić, ani nie każdy ma możliwość kończyć swój kurs podstawowy na Mauritiusie. W cenie powinien być ujęty udział instruktora na tych nurkowaniach, ale koszty dojazdu i sama możliwość nurkowania w wybranym miejscu już nie.

Grupa IV – KONTYNUACJA EDUKACJI

Po ukończeniu szkolenia podstawowego można przystąpić od razu do kursów zaawansowanych. Kolejny stopień to PADI Advanced Open Water Diver (AOWD). Ceny oscylują około 1000 zł i obejmują nurkowania na wodach otwartych. Zajęcia basenowe są opcjonalne i zazwyczaj nie wliczone w cenę, tak samo jak koszt dojazdu na miejsce nurkowe. W tej sytuacji jest podobnie, jak w przypadku OWD – płacimy za to, gdzie chcemy nurkować.

Otwiera się przed nami możliwość szkoleń specjalistycznych. Obejmują one 2-4 nurkowań na wodach otwartych i uczą np. doskonałej pływalności, nurkowania głębokiego, nurkowania na wrakach, ze skuterem podwodnym, w nocy, z łodzi, nawigacji podwodnej i wiele innych. W ścieżce kariery nurkowej przychodzi czas na naukę ratownictwa i kurs PADI Rescue Diver „Nurek Ratownik”. Cena kursu to około 1000 zł. Mając ten stopień i minimum 5 różnych specjalizacji możemy ubiegać się o nadanie stopnia honorowego Master Scuba Diver. To najwyższy stopień w nurkowaniu rekreacyjnym.

 

Projekt NURKOWANIE – czyli o tym, jak zacząć podwodną przygodę cz.2

 

Grupa V – WYPRAWY

Wyprawy w piękne miejsca nurkowe to cel każdego nurka. Jak ktoś ma to szczęście, że ma dostęp do egzotycznych miejsc i widzi je z okna to tylko mogę zazdrościć i pomarzyć. Uczymy się i trenujemy nurkowanie by nurkować, a to wiąże się z podróżami. Podróże i turystyka nurkowa….to temat rzeka.

– Egipt stacjonarnie 2100 – 2600zł + 250EUR – dla Polaków bardzo popularne miejsce. Jesteśmy w Egipcie średnio 7 razy w roku i za każdym razem jest inaczej. Cena pobytu zależy od hotelu jaki wybierzemy i formie wyżywienia. Większość ofert mieści się w granicach 2500zł all inclusive. Cena obejmuje pobyt, przeloty i wyżywienie. Do tego trzeba doliczyć pakiet nurkowy – 5 dni (10 nurkowań) to ok 250EUR. Jeżeli nie ma nurkowań z łodzi to cena może być mniejsza np. 200EUR. Cena zależy też od Centrum Nurkowego, do jakiego się zgłosimy. Jadąc ze swoim instruktorem, który prowadzi grupy nurkowe, możemy dostać zniżki 🙂

Projekt NURKOWANIE – czyli o tym, jak zacząć podwodną przygodę cz.2

– Egipt safari 1500zł + 900EUR – safari to zupełnie inna forma wyprawy nurkowej. Safari to tygodniowy pobyt na morzu z zakwaterowaniem na łodzi. Jemy, śpimy i nurkujemy z łodzi. Im lepszej klasy łódź tym cena wyższa. Klasy łodzi oznacza się ilością gwiazdek, jak hotele – 3,5 lub 7 gwiazdek. W tym wypadku płacimy za luksus. Załoga przygotowuje nam butle, gotuje na łodzi i zabiera na kolejne miejsca nurkowe na wybranej trasie. Safari to jedyna możliwość żeby odwiedzić wiele pięknych miejsc nurkowych do których nie ma dostępu z brzegu ani w trakcie jednodniowej wyprawy. Warto wspomnieć o Wyspach Braci na Morzu Czerwonym, gdzie mógłbym nurkować tysiąc razy a i tak z zapałem zanurkuję kolejny raz.

– Malta, Chorwacja 4000zł + 250EUR – kolejne miejsca nurkowe w zasięgu. Cena zależy od środka transportu: auto czy samolot, zakwaterowania oraz pakietu nurkowego. Bardzo przyjazne miejsce dla rodzin, nurków początkujących chcących zrobić pierwszy krok. Nurkowie bardziej zaawansowani też nie będą narzekać, ale tym nie trzeba reklamować tych miejsc.

– Kierunek wschód: Tajlandia, Malediwy, Filipiny, Australia, Fidżi, Vanuatu, Sri Lanka, Papua Nowa Gwinea, Palau – 2000USD – 2500USD + przelot (ok 5000PLN). Ceny są zależne od pory roku i klasy hotelu w jakim będzie zakwaterowanie. Pakiety nurkowe zazwyczaj są wliczone w cenę. Nie są wliczone ubezpieczenia nurkowe, wizy, napiwki i dodatkowe noclegi.

– Kierunek zachód: Meksyk, Kuba, Bahamy, Galapagos, Kostaryka – 2000USD – 5000USD + przeloty(5000PLN) – ceny zależne są od hotelu i transferów na miejsce.

 

Projekt NURKOWANIE – czyli o tym, jak zacząć podwodną przygodę cz.2

 

#2 S.P.: Dlaczego właśnie ten sport wybraliście?

P.F.: Kiedyś ktoś się mnie zapytał „Pan sprzedaje kursy? A ile kosztują?”. W ustach tego człowieka to pytanie zabrzmiało jakoś tak dziwnie, jakby nie do mnie skierowane. Zatkało mnie na chwilę, ale odpowiedziałem, że nie. Nie sprzedaję kursów tylko styl życia, a nauka nurkowania jest jednym z elementów.

#3 S.P.: Czy w Polsce istnieją jakieś certyfikowane szkoły dla chcących nurkować?

P.F.: W Polsce jest bardzo dużo szkół i instruktorów nurkowania. Bez problemu można znaleźć instruktora najbliżej swojego miejsca zamieszkania, tylko czy odległość jest tu tak ważna? Jeżeli szukasz instruktora odpowiedniego dla siebie to popytaj wśród znajomych bo może ktoś kogoś poleci, znajdź w swoim mieście i porozmawiaj z nim. Ważne żebyś miał poczucie że możesz mu zaufać. Może być wielu instruktorów w jednym mieście, a i tak każdy z nas będzie miał chętnych. Nie jesteśmy między sobą konkurencją, bo nasi kursanci zostają w branży. Dla nas konkurencją może być instruktor narciarstwa, który w miesiącach zimowych zabierze grupę na narty, która mogłaby w tym czasie nurkować na Malediwach i zamiast zainwestować w sprzęt do nurkowania to zainwestują w sprzęt narciarski.

#4 S.P.: Czy wydano jakąś ciekawą książkę, która trzeba przeczytać zanim zacznie się nurkować?

P.F.: Śmiesznie to zabrzmi, ale ciekawe są podręczniki używane na kursie. A tak poza nimi to polecam Tim Simond „Nurkowanie w wielkim stylu” oraz Sheck Exley „Autobiografia pod ciśnieniem”.

#5 S.P.: Czy znacie jakiś film, w którym nurkowanie „zagrało” jedną z głównych ról?

W tej kategorii to zdecydowanie polecam filmy dokumentalne, np. z bicia rekordu guinessa, nurkowania w jaskiniach czy o nurkowaniu głębokim. Film fabularny to mój ulubiony obraz Luc’a Besson „Wielki Błękit” z 1988r.

#6 S.P.: Czy dzieci też mogą nurkować? Czy są jakieś przeciwskazania u dorosłych?

Oczywiście. Dla dzieci od 8 roku życia są specjalne programy np. BUBBLEMAKER, gdzie dzieci bawią się w „puszczanie bąbelków” oddychając przez automat, albo cały program SEAL TEAM, czyli Komando Foki gdzie dzieci wykonują misje podwodne. Dzieci od tych najmłodszych lat poznają środowisko wodne i sprzęt do nurkowania i uczą się jak go używać. Sprzęt dla dzieci jest odpowiednio mniejszych rozmiarów i tak dostosowany by mogły swobodnie z niego korzystać. Zajęcia odbywają się na basenie. To super zabawa dla maluchów i podczas zabawy uczą się tych najważniejszych umiejętności jakie będą im potrzebne w przyszłości jako certyfikowani nurkowie.

Już od 10 roku życia dzieci mogą wziąć udział w pełnym szkoleniu podstawowym. Wymagania są takie same jak dla osób dorosłych, sposób prowadzenia szkolenia jest przyjazny dla dzieci a po ukończeniu całego programu otrzymują certyfikat, który jest honorowany na całym świecie. To nie jest nic nadzwyczajnego zobaczyć, jak rodzice nurkują, a z nimi nastolatek, który ma stopień Junior Open Water Diver. Różnica jest jedynie w maksymalnej głębokości na którą może zanurkować 12m kiedy osoba dorosła ze stopniem OWD 18m. Przecież nie o głębokość tu chodzi ale o to by bezpiecznie nurkować i być pod wodą ciesząc się każdą chwilą.

#7 S.P.: Może jest jeszcze coś o co powinnam zapytać jako laik – coś o co często pytają Was klienci – na przykład czy są jakieś ograniczenia?

Nurkować może każdy kto ma zdrowy układ naczyniowo – oddechowy. Jeżeli nie masz problemów z płucami, zatokami i sercem możesz nurkować. Dotyczy się to również osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Amerykańskie stowarzyszenie HSA (Handicapped Scuba Association)  przygotowało specjalny program szkolący osoby z niepełnosprawnościami. Osoby takie mogą przejść szkolenie i nurkować w towarzystwie osób przeszkolonych lub instruktorów. Na turnusach wyjazdowych HSA np. do Egiptu zabieramy grupę osób niepełnosprawnych wraz z ich opiekunami i prowadzimy nurkowania na rafach Morza Czerwonego. Jak te osoby to przeżywają i jak zmienia się ich życie nie sposób opisać, to trzeba samemu zobaczyć i z tymi ludźmi być.

S.P.: Serdecznie dziękuję Wam za rozmowę. Nie pozostaje mi chyba nic innego, jak po prostu spróbować 🙂 „Projekt Nurkowanie – czyli o tym, jak zacząć podwodną przygodę” pora wcielić w życie. Kto ma ochotę się do mnie przyłączyć? 

Klub Stylowych Podróżników

Poczekaj sekundkę!

Dziękuję! Sprawdź teraz pocztę e-mail i potwierdź subskrypcję 🙂

Ściskam Was stylowo,

Ania

Wszystkie zdjęcia użyte w materiale należą do Aquanaut Diving

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarze
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz skomentować?x