Projekt NURKOWANIE - czyli o tym, jak zacząć podwodną przygodę cz.1 - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Lifestyle

Projekt NURKOWANIE – czyli o tym, jak zacząć podwodną przygodę cz.1

7 marca 2018

Dzisiejszy artykuł będzie bardzo różnił się od tego, do czego zdążyłam Was już przyzwyczaić. Zazwyczaj opisuję swoje wrażenia z odwiedzanych miejsc, dzielę się z Wami praktycznymi wskazówkami z podróży, doradzam i przestrzegam. Z nadejściem wiosny postanowiłam jednak zrobić coś zupełnie nowego i zaprosić do współpracy przy tworzeniu bloga ekspertów z różnych dziedzin sportu. W ten sposób zrodził się w mojej głowie pomysł na cykl artykułów pod nazwą „Projekt SPORT – czyli o tym, jak zacząć przygodę z…”, który uroczyście niniejszym otwieram.

Nie mam zamiaru udawać, że sport jest moją silną stroną. Nigdy nie był 😉 Odnoszę jednak wrażenie, że jest on bardzo często istotnym elementem podróżowania. Pływanie, nurkowanie, trekking, wspinaczka, joga, a nawet plażowe gry zespołowe sprawiają, że bezwiednie stajemy się członkami międzynarodowej, sportowej rodziny. Co więcej wydaje mi się, że rośnie grono osób, jakie wybierają wakacyjne destynacje głównie ze względu na ich ulubione aktywności.

Wyprawa do Indii z jogą w tle, narty w Dolomitach, podróż do Egiptu z misją nurkowanie czy wizyta w Tybecie połączona z elementami wspinaczki, to tylko kilka z tysięcy możliwości. A jeśli dodam, że przyjaźnie zawarte podczas takich wypraw potrafią przetrwać wiele lat i nadać podróżom głębszy sens… Brzmi zachęcająco, prawda?

Dlatego dziś pragnę Was zaprosić na pierwszy artykuł w ramach nowego cyklu. Moimi gośćmi są Paweł Filipek i Patrycja Mielimąka z wrocławskiego klubu nurkowego Aquanaut Diving. Paweł to instruktor nurkowania PADI (Master Instruktor), a Patrycja już niebawem zdobędzie stopień Asystenta Instruktora. Aquanaut istnieje od 2008r. i z sukcesem szkoli nurków w Polsce oraz zagranicą. Prywatnie moja wiedza na temat nurkowania jest równa zeru, więc dzisiejszy tekst dedykuję laikom, takim jak ja. Dowiecie się z niego jak zacząć nurkować i na co na początku zwrócić szczególną uwagę. A już za tydzień część druga rozmowy z Aquanaut Diving – o cenach, wyjazdach i całej filozofii towarzyszącej nurkowaniu.

 

Projekt NURKOWANIE – czyli o tym, jak zacząć podwodną przygodę cz.1

 

#1 Stylowe Podróże: Jak zacząć?

Paweł Filipek: Żeby zacząć nurkować trzeba jedynie podjąć decyzję, że naprawdę się tego chce. Nie potrzeba worka pieniędzy, aby w ogóle spróbować. Spędzając czas na plaży widzimy nurków – czy to wchodzących czy wychodzących z wody – obwieszonych sprzętem i wydaje nam się, że to bardzo drogi sport. Oczywiście nurkowanie nie może obejść się bez sprzętu i wyszkolenia, ale to nie jest coś, w co trzeba od razu inwestować. To jest tak, jak z każdą inną aktywnością, najpierw trzeba spróbować, a następnie zdecydować, czy idziemy dalej.

#2 S.P.: Jaki sprzęt trzeba posiadać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kursu dla nurków?

P.F.: Nurkowanie to jedno z takich aktywności, które otoczone jest gadżetami, a nurkowie gadżety uwielbiają – i to zarówno mężczyźni jak i kobiety 🙂 Producenci sprzętu nurkowego wiedzą o tym i wypuszczają na rynek różne perełki, za którymi nurkowie gonią i tego nic chyba nie zmieni. Ale czy to wszystko jest potrzebne już od pierwszej chwili? Oczywiście, że nie. Warto wrócić do początku. Dlaczego w ogóle pomyśleliśmy o nurkowaniu? Dlaczego chcemy iść pod wodę? W przeważającej większości odpowiedzi będą brzmiały: „bo chcemy zobaczyć podwodny świat”, „bo tam jest coś magicznego” itd. Możemy to zrobić idąc do zoo czy oceanarium, ale możemy też osobiście zanurkować i podziwiać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. To dotyczy miłośników biologii, podczas fani historii będą zainteresowani wrakami i to będzie ich motywacja do nurkowania. Każdy znajdzie coś dla siebie, ale wszystkich połączy jedno –  zamiłowanie do nurkowania.

#3 S.P.: Który rodzaj nurkowania wybrać na początek?

P.F.: Niech sprzęt nurkowy i gadżety nie przysłonią nam celu i motywacji do nurkowania. Dla osób, które nie są jeszcze zdecydowane, dobrą propozycją jest program PADI Discover Scuba Diving, czyli „Odkryj Nurkowanie”. Jest to kilkugodzinne zapoznanie kandydata z teorią – podstawami w kwestii sprzętu, procedur i niezbędnych umiejętności oraz praktyką – zanurkowanie w pełnym sprzęcie na basenie lub na wodach otwartych. Po takim programie można podjąć świadomą, decyzję czy chce się iść dalej, czy jednak szukać czegoś innego.

P.F.: Dla tych którzy już wiedzą, że chcą zostać nurkami, przygotowany został kurs podstawowy PADI Open Water Diver, który składa się z zajęć teoretycznych, zajęć szkoleniowych na basenie oraz nurkowań na wodach otwartych. Po ukończeniu tego szkolenia uczestnik staje się certyfikowanym nurkiem i może cieszyć się odkrywaniem podwodnego świata. Podczas trwania szkolenia cały sprzęt jest kursantowi wypożyczony, ale zaleca się, żeby po pierwszych zajęciach na basenie każdy miał już przynajmniej swoje ABC czyli maskę, fajkę i płetwy.

#4 S.P.: Na co zwracać uwagę przy wyborze instruktora divingu?

P.F: Wybór instruktora to kwestia mocno indywidualna. Wygląda to podobnie, jak z doborem znajomych – jedni ludzie nam odpowiadają, a inni po prostu nie. Pamiętajmy, że instruktor zabiera nas pod wodę, która nie jest naszym naturalnym środowiskiem. Wybierając instruktora trzeba mu ufać, bo to od niego będzie zależało nasze zdrowie. On sam musi jednak na to zaufanie zapracować. Moi kursanci doceniają dwie cechy, jakie są dla mnie jako instruktora kluczowe: elastyczność i cierpliwość.

Większość moich kursantów chce samodzielnie decydować, kiedy i gdzie chcą się szkolić, zależy im także na różnorodności. Nie chcą się czuć, jakby nadal chodzili do szkoły. Chcą sobie zaplanować np. wyjazd weekendowy z rodziną i część czasu spędzić np. na ćwiczeniach basenowych, a przy okazji zrobić drugiej połówce niespodziankę w formie programu „Odkryj Nurkowanie” lub spędzić czas z ukochaną osobą, kiedy dzieci biorą udział w programie „Komando Foki” i śmigają pod wodą w pełnym sprzęcie.P.F.: Cierpliwość to bardzo ważna cecha instruktora. Musi zachować spokój i opanowanie, nawet kiedy teoretycznie proste ćwiczenia sprawiają kursantowi problem. Niektóre wymagane umiejętności są wbrew naturze np. oddychanie przez usta a nie przez nos, albo ściągnięcie maski pod wodą. Jedni wykonują poprawnie ćwiczenia za pierwszym razem, a inni muszą dokupić czas na basenie i próbować dalej.

To tak jak z kursem na prawo jazdy, jednym 20 godzin ćwiczeń wystarczy, a innym nie. W tym drugim przypadku rolą instruktora jest zrobienie wszystkiego by kursanta nie zniechęcić tylko go zmotywować do większego wysiłku. Oprócz tych cech instruktora są jeszcze inne, które kursanci powinni brać pod uwagę przynależność do konkretnej organizacji certyfikującej, posiadanie sklepu ze sprzętem czy klasę sprzętu, na którym instruktor uczy kursantów.

#5 S.P.: Jak od strony technicznej powinno wyglądać szkolenie? Jakie kierunki świata polecacie początkującym nurkom?

P.F.: Strona techniczna szkolenia jest zdefiniowana i opisana w standardach, których instruktor musi się trzymać. W różnych organizacjach szkoleniowych są różne zasady, ale cel jest jeden – po szkoleniu nurek ma posiadać niezbędne umiejętności i znać procedury bezpiecznego nurkowania. Oznacza to, że każdy instruktor np. organizacji PADI, kurs podstawowy OWD przeprowadzi tak, jak opisuje to w standardach organizacja, czyli z góry wiadomo, co na jakich zajęciach będziemy ćwiczyć.

Natomiast od instruktora będzie zależało to, w jakiej atmosferze to szkolenie przeprowadzi, czy ma ustalony sztywno grafik i kompletuje grupy czy prowadzi szkolenia indywidualne w miejscu zamieszkania kursanta,, czy też wyjazdowo np. w Egipcie, Malcie, Meksyku czy Tajlandii.P.F.: Z doświadczenia wiem, że najlepszym sposobem na zrobienie kursu jest zaliczenie teorii i zajęć basenowych w Polsce, a potem wyjazd do Egiptu i dokończenie szkolenia zagranicą. Na wyjeździe mamy najczęściej wykupiony pakiet 5-cio dniowy, czyli 10 nurkowań. Na dokończenie szkolenia potrzebujemy 4 nurkowania, czyli 2 dni. Pozostałe 6 nurkowań wykonujemy już jako certyfikowani nurkowie, czyli bierzemy udział w nurkowaniu w grupie z brzegu bądź z łodzi i cieszymy się, bo właśnie osiągnęliśmy nasz cel postawiony na początku przygody z divingiem – piękne rafy, kolorowe ryby lub majestatyczne wraki. CDN…

Na dziś musimy kończyć, ale tak, jak wspominałam na początku już za tydzień pojawi się część 2 Projektu NURKOWANIE, na którą już dziś serdecznie Was zapraszam. Jeśli macie pytania do naszych ekspertów, piszcie do mnie ania@stylowepodroze.pl. Paweł i Patrycja z pewnością na wszystkie chętnie odpowiedzą.

Ściskam Was stylowo,

Ania

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w materiale są własnością Aquanaut Diving www.aquanaut.pl

 

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarze
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz skomentować?x