10 zasad fotografii – czyli o tym, jak robić lepsze zdjęcia z podróży - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Lifestyle

10 zasad fotografii – czyli o tym, jak robić lepsze zdjęcia z podróży

21 września 2017

Dzisiaj poruszam temat, od którego po prostu nie ma ucieczki. Zdjęcia to najważniejsze pamiątki, jakie utrwalają nasze wspomnienia na bardzo długo. Zapewne nie znacie nikogo, kto na wakacjach nie fotografuje otoczenia, lokalnych atrakcji i samego siebie oczywiście.

W gronie naszych najbliższych i znajomych są z pewnością osoby, które robią naprawdę setki zdjęć – mój mąż to właśnie ten typ… 😉

I o ile do niedawna tzw. lustrzanka dawała większą gwarancję na udane ujęcia, o tyle teraz praktycznie każdy telefon jest w stanie lepiej lub gorzej ją zastąpić.

Ucięte głowy, nogi albo inne części ciała, zła perspektywa, fatalna kompozycja to grzechy główne fotografów-amatorów.

Niewątpliwą zaletą aparatu w telefonie jest jego funkcjonalność, czyli niewielki ciężar i wielkość, tak istotne w trakcie podróżowania. Wszystko to sprawia, że zdjęcia robi praktycznie każdy, ale niestety nie każdy powinien się nimi chwalić.

10 zasad fotografii – czyli tym, jak robić lepsze zdjęcia z podróży

Ostatnio modne zrobiły się także zdjęcia z lotu ptaka, a właściwie z lotu drona. Zapraszam do obejrzenia mojej fotorelacji z ukochanego Wrocławia oraz Karaibów w poniższych tekstach:

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze zdjęcie mogłoby być o wiele piękniejsze, gdybyśmy przestrzegali kilku podstawowych zasad „fotosztuki”.

Zebrałam je dla Was w jednym miejscu i zachęcam do wypróbowania. Kto wie, może w kimś z Was drzemie ukryty talent… i nagroda World Press Photo jest w zasięgu ręki.

10 zasad fotografii – czyli o tym, jak robić lepsze zdjęcia z podróży

#1 Czynnik ludzki

Zazwyczaj ciekawsze dla odbiorcy są zdjęcia, na których znajduję się jakaś postać w przeciwieństwie do zupełnie statycznych pejzaży.

Oczywiście te także bywają powalające, ale urozmaicone na przykład przelatującym ptakiem, przebiegającym kotem albo spadającym liściem, podbiją serca oglądających.

Druga kwestia to sposób ukazania podziwianego krajobrazu, czyli w porównaniu do jakiegoś przedmiotu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaprezentować skalę podziwianego zjawiska, z jakim mamy do czynienia. Na przykład my malutcy na szczycie wielkiej góry lub…

#2 Planuj z wyprzedzeniem

Jeszcze przed podróżą zastanów się, co chcesz uwiecznić na zdjęciach. Tym sposobem fotografie będą bardziej przemyślane, a nie robione ad hoc. Poczytaj o miejscu, do którego jedziesz, a dowiesz się, co należy koniecznie sfotografować.

#3 Znajdź czas na edycję zdjęcia

Naprawdę warto korzystać z aplikacji, które umożliwiają obróbkę zdjęć. Nie mam na myśli bynajmniej nakładania gotowych filtrów oraz przekłamywania rzeczywistości, ale jedynie możliwość zmiany nasycenia kolorów i poprawienia kadrowania.

10 zasad fotografii – czyli tym, jak robić lepsze zdjęcia z podróży

#4 Światło to podstawa, czyli zrób zdjęcie podczas golden hour

Golden hour nazywane są dwa okresy w ciągu doby, czyli pierwsza godzina po wschodzie słońca oraz ostatnia godzina przed zachodem słońca.

Oczywiście nie oznacza to, że inne pory dnia oznaczają fotograficzną porażkę, ale golden hour sprawia, że zdjęcia są fenomenalne. Jest to oczywiście zasługa światła, bez którego po prostu ciężko o dobre ujęcie.

Zasada ta świetnie sprawdza się podczas zdjęć morza i plaży, ale pod warunkiem, że niebo jest pełne tajemniczych chmur, a nie zupełnie czyste i nieskazitelne.

#5 Nie obawiaj się czerpać inspiracji od innych, ale zawsze dodaj coś od siebie

Obserwuj użytkowników na Instagramie, bo stanowi on prawdziwą skarbnicę pomysłów. Prawdopodobnie zainspirujesz się jakimś niepowtarzalnym ujęciem, które będziesz mógł w odpowiednim momencie wykorzystać. Instagram to również miejsce, gdzie dowiesz się, jakich ujęć zdecydowanie unikać… 🙂

10 zasad fotografii – czyli tym, jak robić lepsze zdjęcia z podróży

#6 Praktyka czyni mistrza

Rób dużo zdjęć, a zobaczysz, że każde kolejne będzie ciekawsze od poprzedniego. Pamiętaj jednak, aby na bieżąco usuwać te zbędne lub gorsze. Dzięki temu przygotowanie albumu lub fotoksiążki zajmie Ci znacznie mniej czasu, a efekt końcowy będzie wyśmienity.

Źródło: http://partner.olympus.pl

#7 Stosuj zasadę trójpodziału oraz pokochaj minimalizm

Zdjęcie będzie tym ciekawsze, im mniej będzie się na nim działo. To taki fotograficzny minimalizm, który sprawdza się w praktyce.

Natomiast zasada trójpodziału (przez amatorów błędnie nazywana zasadą trzech) polega na właściwym kadrowaniu i prawidłowej kompozycji zdjęcia. Musisz wyobrazić sobie, że kadr dzielisz dwoma pionowymi i dwoma poziomymi liniami (w równych odstępach od siebie).

Gdzie najczęściej zatrzymują się nasze oczy, gdy patrzymy na zdjęcie? Oto wyniki badań, które śledziły ruchy gałek ocznych osób oglądających daną fotografię
Źródło: http://partner.olympus.pl

W punkcie przecięcia linii podziału znajdują się tzw. mocne punkty, w których powinien znaleźć się fotografowany obiekt.

Upraszczając zatem, główny element zdjęcia zazwyczaj źle wygląda, gdy znajduje się w centrum. Korzystniejsze ujęcie, to takie, które umieszcza obiekt po lewej lub prawej stronie na przecięciu linii, czyli w mocnych punktach.

#8 Miej oczy szeroko otwarte

Nigdy nie wiadomo, czy za chwilę nie wydarzy się coś, co koniecznie powinno znaleźć się na fotografii. Ulotne momenty uwiecznione na zdjęciach to prawdziwy majstersztyk. Marzy o tym każdy fotograf, nawet amator.

Dowiedziono, że człowiek naturalnie zaczyna oglądać zdjęcia od lewej do prawej strony, szukając odpowiedniego miejsca na skupienie uwagi. Oko najczęściej zatrzymuje się właśnie w lewym górnym rogu fotografii.

Komponując zdjęcia zgodnie z regułą trójpodziału, dajemy odbiorcy dużo satysfakcji, a fotografie są uporządkowane, przejrzyste i czytelne. (Źródło: https://partner.olympus.pl/trojpodzial-w-fotografii-to-przewodnik-po-kadrowaniu/)

To także zasada sprawdzająca się najlepiej w przypadku fotografowania ludzi, gdyż nie ma chyba nic gorszego od pozowanego zdjęcia „na tle choinki” 😉

Myślę, że także zainteresuje Cię tekst Niesamowite fotografie – czyli o tym, jak pozować do zdjęć w plenerze

10 zasad fotografii – czyli tym, jak robić lepsze zdjęcia z podróży

 #9 Rób zdjęcia z różnej perspektywy

Zdjęcia robione „z góry”, czyli z perspektywy bocianej (ptasiej) optycznie skracają, obniżają fotografowany plan.

Kto uważał na lekcjach ten wie. Zdjęcia robione „z dołu” to tzw. perspektywa żabia, której zaletą jest wydłużenie wysokości obiektu (np. kobiecych nóg). Polecam! 🙂

W tej kwestii warto eksperymentować, gdyż pozornie te same ujęcia wykonane z różnych perspektyw, dadzą zupełnie inny, często zaskakujący efekt finalny.

#10 Podejdź bliżej

Słynny węgierski fotoreporter wojenny Robert Capa zazwyczaj mawiał: „jeśli Twoje zdjęcie nie jest wystarczająco dobre, to znaczy, że nie podszedłeś zbyt blisko”.

Warto zatem czasami skrócić dystans, aby uchwycić na fotografii ten jeden istotny szczegół, który nada fotografii tzw. „pazur”. Szkoda, że Robert Capa zginął w wyniku wybuchu miny w trakcie wojny w Indochinach, ale oznacza to, że fotografując faktycznie stosował się do swojej ulubionej zasady.

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz otrzymywać więcej unikalnych wskazówek, to koniecznie zapisz się do newslettera.

Klub Stylowych Podróżników

Poczekaj sekundkę!

Dziękuję! Sprawdź teraz pocztę e-mail i potwierdź subskrypcję 🙂

Ściskam Was stylowo,

Ania

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

5 1 vote
Ocena artykułu
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarze
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz skomentować?x