Atrakcje Kostaryki - 10 miejsc, które musisz zobaczyć - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Ameryka Północna Ameryka Południowa Lifestyle

Atrakcje Kostaryki – 10 miejsc, które musisz zobaczyć

31 stycznia 2021

Pura Vida! – tym okrzykiem witają, żegnają się, pozdrawiają i dziękują mieszkańcy Kostaryki. Podobnie do mieszkańców Hawajów, którzy używają słowa Mahalo! czy mieszkańców Zanzibaru wołających Hakuna Matata!

„Pura Vida” w dosłownym tłumaczeniu oznacza prawdziwe życie, ale kryje się za tym określeniem o wiele więcej. To cała filozofia czerpania z życia pełnymi garściami, celebrowania chwil oraz nie odkładania niczego na potem.

Nie wiem, czy macie świadomość, że Kostaryka według najnowszego raportu World Happiness Report plasuje się na wysokim 15-tym miejscu najbardziej szczęśliwych krajów na świecie. Polska jest dopiero na 43-ej pozycji (Źródło: https://worldhappiness.report/ed/2020/social-environments-for-world-happiness/)

Jednym słowem filozofia Pura Vida zdaje się zdawać egzamin wśród Tico – tak nazywają samych siebie Kostarykanie.

Tico w swoim codziennym życiu stosują poniższe zasady:

#1 Skoncentruj się na tym, co w życiu najważniejsze!

Rodzina, przyjaciele, możliwość obcowania z naturą oraz zdrowe i smaczne jedzenie są warte więcej niż najnowsze zdobycze techniki i kolejne gadżety.

Pura Vida przypomina o tym, że nie liczy się ile masz, tylko z kim się tym możesz podzielić.

#2 Nie przejmuj się drobiazgami!

Wszystkim nam zdarzają się czasami irytujące rzeczy. Samochód psuje się wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny, a pociąg odjeżdża z peronu na naszych oczach. Kostarykanin powiedziałby wtedy „pura vida”.

W końcu, jeśli jesteś zdrowy, masz rodzinę i przyjaciół oraz mieszkasz w pięknym kraju, to czy naprawdę drobiazgi mają znaczenie…

Atrakcje Kostaryki – 10 miejsc, które musisz zobaczyć

#3 Zatrzymaj się i powąchaj ziarna kawy uprawiane w wulkanicznej glebie!

Ciesz się życiem smakując je wszystkimi zmysłami. Proste przyjemności jak poranna filiżanka kawy, spacer z psem czy kilkuminutowa medytacja działają cuda.

Odwiedzając Kostarykę – i nie tylko! – odłóż na chwile aparat i delektuj się przyrodą. Zamknij oczy, a wtedy usłyszysz i poczujesz jeszcze więcej.

Czy wiesz, że kawa uprawiana w Kostaryce uchodzi za jedną z najlepszych kaw na świecie. Wszystko to jest zasługą wulkanicznej gleby, optymalnej wilgotności i ciepłego klimatu. W kawie z Kostaryki przeważającymi nutami są nuty czekolady, orzechów i owoców. To naprawdę czuć!

Atrakcje Kostaryki – 10 miejsc, które musisz zobaczyć

#4 Ty też jesteś ważny!

Zawsze znajdź czas na relaks. To nie powinno być luksusem, ale elementem każdego dnia. Nie spiesz się – „Pura vida” – wycisz telefon, zwolnij i odpocznij!

Filozofia „Pura vida” to życiowa mądrość, która zmienia sposób, w jaki Kostarykańczycy patrzą na świat. A tak wygląda otaczający ich świat…

Atrakcje Kostaryki – 10 miejsc, które musisz zobaczyć

Bardzo trudno wybrać zaledwie kilka miejsc, jakie warto zobaczyć podczas wyprawy do Kostaryki. Niemniej jednak podjęłam próbę. Poznajcie 10 miejsc, które moim subiektywnym zdaniem koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając kraj szczęśliwych Tico.

1. Guanacaste i wulkan Rincon de la Vieja

2. Alajuela i Heredia, czyli Park Narodowy Arenal, a w nim liczne trasy trekkingowe, wodospad La Fortuna, wulkan Arenas i tyrolki w środku dżungli

Nie masz odpowiedniego obuwia do trekkingu, w Kostaryce to nie kłopot…

3. Park Narodowy Tortuguero i jego główna atrakcja, czyli żółwie

4. Paquera – nocna wyprawa kajakiem do świecących w ciemności glonów – magiczna bioluminescencja; polecam skorzystać z usług firmy Bahia Rica Adventure (Intstagram: @bahiarica)

Atrakcje Kostaryki – 10 miejsc, które musisz zobaczyć

5. Monteverde – las deszczowy zwany „mglistym” i Rezerwat Curi Cancha

6. Wiszące mosty w okolicach Arenal i wielu, wielu innych na terenie całego kraju

7. Aktywny Wulkan Poas – jeśli będziecie mieć szczęście i rozejdą się chmury, to czeka na Was taki widok….

8. Park Narodowy Manuel Antonio

9. Plaże w Zatoce Nicoya

10. Plantacje kawy połączone z degustacją i nauką jej profesjonalnego parzenia

Kostaryka to miejsce, gdzie na nowo poczujecie spokój ducha, dzięki bliskości odradzającej się przyrody. To także zasługa mądrej polityki lokalnego rządu.

Więcej o tym opowiada w swoim filmie „Życie na naszej planecie” słynny brytyjski podróżnik David Attenborough. Film możecie obejrzeć teraz na Netlix – gorąco polecam!

Ciekawe, czy film dodatkowo zachęci Was do odwiedzenie Kostaryki. Tak zazwyczaj bywa w moim przypadku… – pamiętacie ten tekst?!

Ściskam Was stylowo!

Ania

5 1 vote
Ocena artykułu
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarze
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz skomentować?x