Pierwsza podróż „na własną rękę” – jak ją sprytnie zorganizować? - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Lifestyle

Pierwsza podróż „na własną rękę” – jak ją sprytnie zorganizować?

8 maja 2017

Znam wielu zwolenników oraz zagorzałych przeciwników biur podróży i wyjazdów zorganizowanych. Szanuję prywatne wybory i argumenty każdej ze stron. Osobiście jednak, najczęściej z powodów praktycznych, wszystkie swoje wyprawy przygotowuję samodzielnie. Lubię w podróży być sobie sama sterem, żeglarzem, okrętem… 

Postanowiłam przedstawić Wam dziś mapę drogową, jaka ułatwi zaplanowanie wyjazdu we własnym zakresie bez wpadek i rozczarowań. Postępujcie według poniższego schematu – kolejność nie jest przypadkowa! Zapewniam Was, że wykrzykniecie: „Jakie to proste!”. Potrzebujecie tylko laptopa z dostępem do internetu i karty kredytowej. Zaczynamy!

Pierwsza podróż „na własną rękę” – jak ją sprytnie zorganizować?

KROK 1
Kup bilety w dobrej cenie

Nie jest sztuką wydać połowę budżetu wakacyjnego na bilety lotnicze, a następnie męczyć się w hotelu poniżej naszych oczekiwań. Dlatego obserwuj strony internetowe linii lotniczych, zapisz się do ich newsletter’ów i śledź promocje cenowe podniebnych przewoźników. Możesz też korzystać z aplikacji Skyscanner, która wyszukuje i porównuje oferty dostępnych lotów.

W moim przypadku często dzieje się tak, że decyzja o kierunku wyjazdu, zależy w dużej mierze od przypadku. Bilet lotniczy w atrakcyjnej cenie determinuje wakacyjną destynację i inspiruje do odkrywania zupełnie nowych miejsc.

Przed finalnym zakupem sprawdź jednak, czy promocja cenowa nie wiąże się przypadkiem z lokalną pogodą panującą w tym okresie. Stanowczo odradzam podróże w czasie huraganów, w porze deszczowej lub w trakcie srogiej zimy 😉 Poczytaj o podróżniczych sztuczkach jeszcze tutaj.

KROK 2
Zarezerwuj hotel

Wybrałeś już miejsce – lub wybrało się ono samo! – więc poszukaj wspaniałego hotelu. Tak, jak podkreślałam już wiele razy, na tym elemencie wyjazdu nie warto oszczędzać. Zarezerwuj pobyt przez znane na całym świecie wyszukiwarki ofert, ale postaraj się, aby rezerwacja była odwoływalna. Czasami – tuż przed, a nawet w trakcie wyjazdu – zmienią się Twoje plany, więc nie ryzykuj ewentualnej utraty pieniędzy. Wielokrotnie zdarza się również tak, że w mojej ulubionej wyszukiwarce www.booking.com pojawiają się ciekawsze oferty, niż już wcześniej przeze mnie zarezerwowane. Dzięki opcji bezkosztowej rezygnacji, zmieniałam więc upatrzony hotel na jeszcze lepszy.


Pamiętaj, aby sprawdzić opinie o hotelu również w innym źródle. Ja korzystam ze strony www.holidaycheck.pl, gdzie destynacje oceniają osoby, które były fizycznie na miejscu i wszystko skontrolowały.
Bądź lojalny – w miarę możliwości korzystaj z jednej sieci hotelowej i zapisz się do dostępnych programów dla stałych klientów. Dzięki nim możliwe są dodatkowe benefity, jak upgrade z pokoju do apartamentu, specjalne stawki cenowe, gratisowe usługi lub upominki oczekujące na gościa już na miejscu.

Pierwsza podróż „na własną rękę” – jak ją sprytnie zorganizować?

KROK 3
Wykup ubezpieczenie podróżne

Wyjeżdżając z biurem podróży, polisę musisz kupić obowiązkowo, dlatego nie zapomnij o tym aspekcie również, gdy podróżujesz na własną rękę. Można to szybko i w prosty sposób zrobić przez internet. Jeśli nie wiesz, jaką ofertę wybrać, napisz do mnie. Podpowiem, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
W swoim banku dowiedz się także, czy karta kredytowa, którą płacisz nie ma już „w sobie” ubezpieczenia podróży lub sprawdź, jaki pakiet obejmuje i kiedy jest on aktywny!

KROK 4
Poczytaj o miejscu, do którego się wybierasz

Sprawdź, jakiej dokładnie pogody możesz się spodziewać, czy przy przekraczaniu wymagana jest międzynarodowa książeczka szczepień lub wiza oraz jakie atrakcje warto odwiedzić na miejscu. Czytaj blogi podróżnicze, na którym znajdziesz wiele praktycznych wskazówek oraz śledź lokalne atrakcje w social media. Oglądaj kanały telewizyjne jak Discovery Channel czy Travel Planet i powoli wizualizuj się na miejscu. To bardzo przyjemny etap planowania każdego wyjazdu.

KROK 5
Pierwszy samodzielny wyjazd zaplanuj w Europie

Nie rzucaj się na głęboką wodę i samodzielne wyjazdy rozpocznij od bliskich destynacji. Oszczędzisz sobie dodatkowego stresu wynikającego z różnic kulturowych i religijnych oraz ewentualnej bariery językowej, a w awaryjnych sytuacjach nie będziesz pozostawiony samemu sobie. Zawsze znajdzie się ktoś kto pomoże, doradzi i z kim się będziesz w stanie bez kłopotu porozumieć. Może zamiast samolotem, w pierwszą samodzielną podróż wybierzesz się samochodem? Dlaczego nie. Pamiętaj, że wakacje mają być przede wszystkim relaksem, a nie powodem do dodatkowego stresu.

W miarę upływu czasu nabierzesz turystycznego doświadczenia i świat stanie przed Tobą otworem. A może nawet założysz bloga podróżniczego, jak ja? Zajrzyj koniecznie do tekstu Tanie bilety lotnicze – gdzie ich szukać i jak je kupować.

Ściskam Was stylowo,

Ania

Jeżeli chcesz otrzymywać wyjątkowe wskazówki podróżnicze, dołącz do naszego Klubu

Klub Stylowych Podróżników

Poczekaj sekundkę!

Dziękuję! Sprawdź teraz pocztę e-mail i potwierdź subskrypcję 🙂

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

5 1 vote
Ocena artykułu
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarze
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz skomentować?x
()
x