Halloween po polsku, czyli niezapomniana noc w Zamku Czocha - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Europa Miejsca

Halloween po polsku, czyli niezapomniana noc w Zamku Czocha

30 października 2017

Do niedawna święto duchów, jakie dotarło do Polski ze Stanów Zjednoczonych, praktycznie dla mnie nie istniało. Według mnie tradycja Halloween była tylko kolejnym pomysłem speców od marketingu na wyciągnięcie pieniędzy z kieszeni bezbronnych konsumentów. Jak się jednak okazało nie byłam w stanie długo stawiać oporu nowym obyczajom. Ostatecznie uległam w tym roku, kiedy przed moim domem pojawiły się wydrążone dynie…

Na swoje usprawiedliwienie mam tylko jedno. To moja córka sprowadziła do naszego domu Halloween, która tak jak jej wszystkie koleżanki, pokochała kolejne święto stanowiące okazję do przebieranek i zabawy. Nie wiem, jak to wygląda u Was, ale u mnie obowiązuje niepisana zasada, że „nie ważna okazja – ważne, że można się powygłupiać”. Jednakże – jak na twórcę podróżniczego bloga przystało – postanowiłam do Halloween podejść maksymalnie profesjonalnie. Znalazłam wyjątkowe miejsce na mapie Polski, którego zadaniem było dostarczenie mi wyjątkowych wrażeń, koniecznie utrzymanych w klimacie grozy i horroru.

Halloween po polsku, czyli niezapomniana noc w Zamku Czocha

Domyślacie się, że zadanie wcale nie było proste, ale udało się. Powiem więcej, to Halloween na długo pozostanie w mojej pamięci, gdyż odwiedziłam naprawdę niesamowity zamek. Spróbujcie to sobie wyobrazić. Panuje ciemna noc, wieje, leje, złowrogo szumi las, słychać dziwne jęki, a na zamku grasują duchy i demony. Strachy czają się po prostu wszędzie… Od teraz, gdy ktoś zapyta mnie o pomysł na spędzenie fantastycznego Halloween, bez chwili wahania wykrzyknę: Zamek Czocha!

Chcąc opowiedzieć Wam więcej o tym niesamowitym miejscu, położonym w okolicy miejscowości Leśna na Dolnym Śląsku, mam jednak poważny dylemat. Jak to zrobić, aby nie zepsuć Wam wizyty w Zamku Czocha??? Obawiam się, że to bardzo możliwe, jeśli zdradzę zbyt wiele szczegółów. Pomyślałam zatem, że w dzisiejszym wpisie jedynie uchylę rąbka tajemnicy. Celowo nie podam detali towarzyszących nocnemu zwiedzaniu zamku, gdyż mogłabym w ten sposób zepsuć Wam całą zabawę. To właśnie dzięki elementowi zaskoczenia wizyta w Zamku Czocha była dla mnie tak wyjątkowa i dostarczyła oczekiwanej w Halloween gęsiej skórki 🙂

 

Zamek Czocha – 10 powodów, dla których nie może Cię tam zabraknąć (nie tylko w Halloween!)

 

#1 Lubisz się bać?

W Zamku Czocha w najmniej oczekiwanych momentach pojawiają się duchy, Biała Dama, czarownice i upiory – wierzcie mi, że można się naprawdę przestraszyć. Mówię to zupełnie serio! Strachy czają się w zamkowych zakamarkach i komnatach, pod łóżkami i za zasłonami. Nigdy nie widomo, kogo przyjdzie Wam spotkać w ciemnym korytarzu, albo kto znienacka złapie Was za nogę albo rękę… Poniżej podaję terminy nocnego zwiedzania Zamku Czocha jeszcze w tym roku – niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja!

#2 Lubisz słuchać legend i niesamowitych opowieści?

Pan Wojtek, to chyba najlepszy przewodnik, z jakim miałam okazję mieć do tej pory do czynienia. Nocne zwiedzanie Zamku Czocha trwało blisko trzy godziny i zakończyło się tuż przed północą. Pogoda była fatalna, a część trasy obejmowała również dłuższe przebywanie pod gołym niebem na zamkowym dziedzińcu. Myślicie, że ktoś zrezygnował? Nic bardziej mylnego. Wszyscy z zachwytem i zapartym tchem słuchali wspaniałych historii. Perfekcyjna organizacja oraz zamkowe trio przewodników w osobach Pana Wojtka, Pana Adama i Pana Jakuba zagwarantowało uczestnikom nocnego zwiedzania poznanie niebanalnej historii Zamku Czocha, okraszonej dużą dawką humoru i obowiązkowym tego dnia dreszczykiem emocji.

#3 Lubisz swojskie przekąski i lokalne alkohole?

W Zamku Czocha podczas nocnego zwiedzania nie zabrakło i tego. Swojski chleb ze smalcem, kiszone ogórki oraz degustacja miodów pitnych – ten drobny ukłon w stronę zwiedzających istotnie urozmaicił niecodzienne wydarzenie i rozbudził apetyt na więcej – w dosłownym tego słowa znaczeniu 😉

Halloween po polsku, czyli niezapomniana noc w Zamku Czocha

#4 Chcesz spędzić noc w zamkowych murach?

Klimat Zamku Czocha jest naprawdę wyjątkowy. Warto spędzić tam noc, aby poznać zamkowe zakamarki, odkryć tajne przejścia i ukryte korytarze. W powietrzu naprawdę czuć ducha kilkusetletniej historii. Muszę Was jednak uprzedzić, że rezerwację w zamkowym hotelu warto zrobić z pewnym wyprzedzeniem, bo miejsca szybko się kończą.

#5 Lubisz spacery i sielskie widoki?

Okolica zamku to lasy, jezioro, a właściwie Zalew Leśniański oraz pobliskie Góry Izerskie. Jeśli tylko aura sprzyja Zamek Czocha to doskonały pomysł na aktywny weekend spędzony na łonie natury. Ale nawet gdy za oknem wiatr i deszcz można tu i tak wypocząć, dzięki atrakcjom czekającym na hotelowych gości.

#6 Interesujesz się historią II wojny światowej?

Wiecie, że jestem pozytywnie zakręcona na punkcie polskiej historii z tego okresu. Tajemnice Zamku Czocha zgłębiał słynny historyk Bogusław Wołoszański, który m.in. napisał scenariusz do serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” z Pawłem Małaszyńskim i plejadą innych polskich aktorów. Zamek Czocha odegrał kluczową rolę nie tylko w filmie, ale również w rzeczywistości, w trakcie II wojny światowej. Stacjonowali tu hitlerowscy szyfranci, współpracujący ściśle z najwyższymi funkcjonariuszami Abwehry. Na samą myśl o tym, że po tych samych skrzypiących schodach, przechadzali się niemieccy żołnierze przeszywa mnie zimny dreszcz.

 

Jestem pewna, że zaciekawi Cię także tekst #TOP6 Zamki Dolnego Śląska i Opolszczyzny– czyli, pomysł na jesienny weekend w Polsce

 

#7 Jesteś fanem Harrego Pottera?

Zamek słynie z organizacji zlotów fanów najsłynniejszego czarodzieja na świecie. Do Leśnej przybywają goście ze wszystkich kontynentów, aby wcielić się w postać Harrego Pottera i jego przyjaciół w konwencji LARP, czyli live action role playing. Musicie jednak zachować pełną mobilizację, gdyż bilety na wydarzenie znikają dosłownie w kilka minut od rozpoczęcia sprzedaży.

#8 Hołdujesz powiedzeniu „cudze chwalicie…”?

W roku 2012 Zamek Czocha został wyróżniony przez miesięcznik National Geographic Traveler jako jeden z „7 nowych cudów Polski”, a naprawdę nie jest łatwo się znaleźć w tym szacownym gronie. Moim zdaniem nagroda jest jak najbardziej uzasadniona 🙂

Halloween po polsku, czyli niezapomniana noc w Zamku Czocha

#9 Planujesz huczne wesele?

Teren Zamku jest plenerem ku temu idealnym. Chyba muszę niezwłocznie uzupełnić swój ranking wymarzonych ślubnych destynacji.

#10 Szukasz pomysłu na wyjątkowego Sylwestra?

Wspominałam na blogu o niesamowitym Pałacu Ceausescu w Rumunii, który oferuje pełnego blichtru bal sylwestrowy. Zamek Czocha, choć utrzymany jest w zupełnie innym klimacie, wydaje mi się być równie atrakcyjny. Chyba będę musiała to osobiście sprawdzić… 😉

Podsumowując, jeśli przynajmniej na kilka powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, to koniecznie musisz zaplanować wizytę na Zamku Czocha jeszcze tej jesieni. Nie bez powodu znalazł się on w moim rankingu #Top6 Zamków Dolnego Śląska i Opolszczyzny. O wyjątkowości tego miejsca świadczy również fakt, że stanowiło ono plan zdjęciowy do takich filmów, jak „Gdzie jest generał?”, „Dolina szczęścia”, „Wiedźmin”, „Legenda”, „Poza Lasem Sherwood” oraz wspomnianego przeze mnie już wcześniej serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Nocne zwiedzanie Zamku Czocha to gwarancja niecodziennych wrażeń na najwyższym poziomie, stąd otrzymuje on ode mnie 5 stylowych gwiazdek.

– Zamek Czocha
– Nocne Zwiedzanie Zamku

P.S. Ja z pewnością odwiedzę to miejsce jeszcze wiele razy, choćby przy okazji zaplanowanych na luty 2018 r. I Targów Książki Historyczno-Podróżniczej. Może macie ochotę wybrać się tam ze mną…?

Ściskam Was stylowo,

Ania

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarze
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz skomentować?x