Nie wiem, czy się ze mną zgodzicie, ale robienie selfie na tle atrakcji turystycznych świata stają się już passe. Zdjęcie na tle wieży Eiffla, fotka z Burj Khalifa w oddali czy „udawane” podtrzymywanie krzywej wieży w Pizie już naprawdę niewiele osób wprawia w zachwyt. Przyznam się, że i ja również nie jestem święta, bo w swoich zbiorach mam wiele tego typu pamiątek. Pocieszam się jednak, że przynajmniej staram się nimi nie zamęczać znajomych w social media 😉
Stara prawda głosi, że przyroda nie znosi próżni
Dlatego w mediach społecznościowych można już zaobserwować zupełnie nowy trend. To autoportrety na tle murali, w których pozujący staje się elementem namalowanego na ścianie obrazu. Otwarcie przyznam, że nowa moda wydaje mi się fascynująca i wróżę jej długie lata życia w zdrowiu i szczęściu.
Czy wiecie, że na świecie od lat 70. XX wieku powstało już ponad 2000 murali
W dzisiejszym tekście znajdziecie moje #TOP 15 najpiękniejszych murali na świecie
Naścienne malowidła są niezwykle wdzięcznym tłem to wszelkiego rodzaju selfie z podróży, ale nie tylko… Najważniejszy w nich jest fakt, iż murale (w przeciwieństwie do graffiti) zarezerwowano do „wyższych” celów, jak przekazanie treści istotnych społecznie lub kulturowo. Ciekawe czy jest wśród Was ktoś, kto nie chciałby stać się bohaterem działa artysty choćby tylko na zdjęciu…
#TOP 15 najpiękniejszych murali na świecie
#1 Irlandia, Dun Laoghaire – autor Edgar Mueller
#2 Malezja, Stown Town – autor Ernest Zacharevic
#3 Szwecja, Sztokholm – autor Yash
#4 UK, Cheltenham – autor Banksy
#5 Polska, Katowice – autor Andrzej Otrębaski
#TOP 15 najpiękniejszych murali na świecie
#6 Portugalia, Lizbona – autor Artur Bordalo
#7 Polska, Białystok – autor Henryk Borawski
#8 USA, Atlanta – autor Rom Levy
#9 USA, Nowy Jork – autor Eduardo Kobra
#10 Polska, Bydgoszcz – „Domek na drzewie”
#TOP 15 najpiękniejszych murali na świecie
#11 Francja, Agde
#12 Niemcy, Berlin
#13 USA, Miami – Miami Design District
#14 Grecja, Ateny – autor Wild Drawing
#15 Francja, Eauze – autor Vinie
Nie odkryję Ameryki mówiąc, że obraz trafia do znacznie szerszego grona odbiorców niż tradycyjne formy przekazu. Dzięki nim możemy edukować, uświadamiać, upamiętniać istotne wydarzenia oraz zwyczajnie upiększać okolicę. Murale ewoluują i można już znaleźć takie, które poza obrazem oferują światło i dźwięk.
Jeden z wielu murali interaktywnych znajdziecie chociażby w Łodzi. Kto wie, czym jeszcze w przyszłości zaskoczą nas artyści. Już nie mogę się doczekać kolejnych miejsc na mapie świata, w których murale będę na krótkiej liście must see.
Ściskam Was stylowo,
Ania