Wagah Border - jedyne w swoim rodzaju widowisko na świecie - Stylowe Podróże | Luxury Travel Style Blog
Azja

Wagah Border – jedyne w swoim rodzaju widowisko na świecie

18 kwietnia 2020

Jeśli myślicie, że byliście już wszędzie, że widzieliście wszystko i już nic na świecie nie jest Was w stanie zadziwić, to jesteście w błędzie. Poznajcie Wagah – niewielką wieś położoną przy Grand Trunk Road między Amritsar w Indiach a Lahore w Pakistanie.

Jedyna w swoim rodzaju granica państwa w miejscowości Wagah znajduje się w odległości 29 km z Lahore (Pakistan) i 27 km z Amritsar (Indie). To tu codzienne, nieprzerwanie od 1959 roku odbywa się Ceremonia opuszczania flagi, znana także pod nazwą Beating Retreat Ceremony.

Uważni czytelnicy bloga wiedzą, że nie jestem fanką Indii (a tym bardziej Pakistanu – zobaczcie moją fotorelację TUTAJ, a zrozumiecie dlaczego). Jednakże Wagah Border jest miejscem totalnie niesamowitym i koniecznie trzeba je odwiedzić będąc w tamtejszej okolicy.

Celem niesamowitej ceremonii jest formalne zamknięcie granicy hindusko-pakistańskiej na noc i zdjęcie flagi narodowej obu narodów.

Ceremonia opuszczania flagi odbywa się codziennie ok. 16:00 (w zależności od pory roku) i kończy przed zachodem słońca. Jest to uroczystość o charakterze patriotycznym, ale utrzymana w stylistyce maksymalnie rozrywkowej.

W trakcie jej trwania obywatele Indii i Pakistanu przekrzykują się nieprzerwanie przez niemal dwie godziny! Jakby tego było mało, tańczą w rytm muzycznych hitów z list przebojów, jednocześnie głosząc patriotyczne hasła oraz śpiewając hymn narodowy. Jest głośno, tłoczno, kolorowo i radośnie.

Wagah Border – jedyne w swoim rodzaju widowisko na świecie

Żołnierze Indii i Pakistanu podczas ceremonii prężą muskuły, stroją groźne miny i w teatralny sposób okazują sobie pozorną wrogość. W rzeczywistości jest to ściśle wyreżyserowane show, gdzie obok prezentacji militarnych możliwości obu krajów, panuje iście piknikowa, rodzinna atmosfera. Sprzedawane są napoje i przekąski oraz miniatury flag narodowych, niczym na stadionie podczas meczu piłki nożnej reprezentacji narodowej.

Wisienką na torcie jest przemarsz hinduskiego i pakistańskiego wojska, cechujący charakterystyczne, ciężkie tupanie. Forma defilady, w której żołnierze bardzo wysoko podnoszą nogi i wymachują nimi w różnych kierunkach, znana jest jako “goose marching”, czyli „marsz gęsi”.

Figur, jakie do perfekcji opanowali lokalni rangers nie powstydziłyby się najbardziej giętkie gimnastyczki świata. Z resztą sami zobaczcie…

Wagah Border – jedyne w swoim rodzaju widowisko na świecie

Na koniec jeszcze kilka wskazówek odnośnie tego, jak przygotować się do wizyty w Wagah Border:

  • jeśli chcemy przekroczyć granicę i przejść do Pakistanu, niezbędna będzie wiza – wniosek składamy online
  • na widowisko warto przybyć wcześniej, żeby zająć najlepsze miejsca, czyli najbliżej płotu oddzielającego Indie od Pakistanu
  • nie wolno mieć przy sobie niczego poza paszportem i telefonem lub kamerą
  • warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, gdyż o zacienione miejsce będzie bardzo trudno

Ściskam Was stylowo,

Ania

4 1 vote
Ocena artykułu
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarze
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz skomentować?x